Zaměřte se na vitamin D: pomáhá imunitě i kostem, často nám přitom chybí

22. 3. 2021

Vitamin D bývá označovaný jako sluneční vitamin – vzniká totiž v naší kůži, je-li vystavena dostatečné dávce slunečního svitu. V organizmu mimo jiné pomáhá stavbě kostí a přispívá ke správné funkci imunitního systému. Faktem je ale i to, že zvlášť v některých ročních obdobích můžeme mít vitaminu D nedostatek. Podívejme se proto na vitamin D zblízka.

O vitaminu D se začalo hodně mluvit v roce 2020, kdy ho lidé vyhledávali pro jeho pozitivní vliv na činnost imunitního systému. To je skutečně jeden z jeho velkých přínosů, dohromady ale ovlivňuje více než 200 reakcí v našem těle.

Vitar EKO Vitamin DS čím vším vitamin D pomáhá?

Zdravotní tvrzení schválená Evropskou komisí přiznávají vitaminu D tyto přínosy:

  • Přispívá ke správnému vstřebávání a využívání vápníku a fosforu (odtud tedy i jeho přínos pro naše kosti a zuby).
  • Přispívá k udržení správného stavu kostí, zubů a svalů.
  • Podílí se na procesu dělení buněk.
  • Přispívá ke správné funkci imunitního systému.

Kolik vitaminu D potřebujeme a máme?

Aby mohl vitamin D v našem těle pomáhat, musíme ho mít dostatečné množství. Česká legislativa udává jako doporučenou denní dávku 5 mikrogramů (odpovídá 200 IU – mezinárodních jednotek), Evropský úřad pro bezpečnost potravin mluví o trojnásobném množství (600 IU).

Další čísla ale mluví o tom, že vitaminu D nemíváme dostatek:

  • Státní zdravotní ústav ČR konstatoval, že méně než 1 % české populace (18-90 let) naplní příjem vitaminu D ze stravy (více zde).
  • Světová zdravotnická organizace (WHO) zase říká, že vitamin D chybí 59 % obyvatelstva, z toho 25 % ho má extrémně málo.

Odkud vitamin D brát?

Naší výhodou je, že lidské tělo umí vitamin D vyrábět. Nevýhodou zase to, že jen za předpokladu dostatečného slunečního svitu. Vitamin D totiž vzniká v kůži díky UVB záření, které v některých ročních obdobích zkrátka chybí a produkce vitaminu D se tak zastaví. Odtud tedy název „sluneční vitamin“.

Zdrojem vitaminu D mohou být samozřejmě i potraviny, jenže k naší smůle především ty, které v běžném českém jídelníčku v dostatečném množství většinou chybí – tučné mořské ryby. Významným zdrojem vitaminu D je například losos, sardinky nebo tuňák. Méně vitaminu D pak obsahují třeba vejce, mléko, mléčné výrobky, případně obohacené oleje.

Pomoci ale mohou i doplňky stravy, které vitamin D obsahují. „Jejich výhodou je, že přesně víte, kolik vitaminu s jednou dávkou přijmete, a není problém vitamin D doplňovat pravidelně,“ říká zakladatel Aliance výživových poradců ČR Ing. Ivan Mach, CSc. Sáhnout můžete například po Vitar EKO Vitaminu D3, který ho nabízí v dávce 1 000 IU. Navíc jde o doplněk stravy v ekologicky šetrném obalu – z nové řady Vitar EKO Friendly.

Vitar EKO Vitamin D3, který je bez lepku a laktózy, seženete v lékárnách, lékárenských e-shopech, drogeriích nebo přímo na e-shopu VITARu, tradičního českého výrobce vitaminových doplňků - www.nasevitaminy.cz.

 Vitar EKO Vitamin D3

Vitar EKO Friendly doplňky stravy

Nová řada doplňků stravy v ekologicky šetrných obalech klade důraz nejen na kvalitu, ale také na ekologickou udržitelnost. Produkty řady Vitar EKO Friendly jsou baleny tak, aby zanechávaly co nejmenší uhlíkovou stopu a šetřily tak naši planetu při výrobě i po následné spotřebě.

Krabička je vyrobena ze 100% recyklovatelného materiálu s použitím ekologicky šetrných barev. Kapsle jsou vyrobeny z rostlinné celulózy a uloženy do sáčků z ekologicky šetrného materiálu, které nahradily klasické blistry. Díky dřevěným kolíčkům jsou stále uzavíratelné. To vše dělá z řady Vitar EKO Friendly výjimečný projekt v oblasti doplňků stravy.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem