Co je vlas vlastně zač?

1. 10. 2018

Vlasy tvoří stejně jako nehty keratin, zrohovatělá bílkovina. Každý vlas je tvořen třemi vrstvami a na hlavě jich máme různý počet pohybující se zhruba od 80 do 140 000 vlasů. Jejich tvar je daný geneticky, stejně jako jejich barva. Vlasy nám rostou od narození a jediné vlasové vlákno dokáže udržet až stogramové závaží.

Vlas se skládá z části viditelné nad pokožkou, které se říká vlasový stvol, a části skryté pod kůží, kde se nachází kořen vlasu. Jeho nejhlubší část se označuje jako vlasová cibulka, která je obalena potními a mazovými žlázami. Celému tomuto komplexu se říká folikul a patří k němu i cévní zásobení vlasu.

Z čeho se vlas skládá?

Vlasový stvol se skládá ze tří vrstev – kutikuly, kortexu a medully:

  • Kutikula chrání vlas před vnějším prostředím. Je konzervována vlasovým mazem, díky čemuž vlas propouští méně škodlivin. Kutikula také způsobuje odraz škodlivých paprsků a vlasy se díky ní lesknou. Kutikulu tvoří keratinové šupiny, které k sobě těsně přiléhají.
  • Kortex utvářejí keratinová vlákna a závisí na ní elastičnost, pevnost a síla vlasů. Nachází se tu pigmentová zrna a kortex tvoří až 80 % vlasové hmoty.
  • Medulla je centrální částí vlasu, zvláště u dlouhých vlasů ale neprochází po celé délce vlasu až ke konečku. Její funkce je vyživující.

K čemu a z čeho vlasy jsou?

Vlasy v minulosti plnily, stejně jako ochlupení (srst), termoregulační funkci. Ta ale u člověka ustoupila do pozadí a dnes je funkce vlasů zejména estetická. Říká se například, že vlasy jsou korunou ženské krásy, o vlasový porost se ale pečlivě starají také muži.

Z chemického hlediska jsou vlasy směsicí mnoha prvků a látek, mezi které patří dvě desítky různých druhů aminokyselin, bílkoviny, tuky i voda, která představuje kolem desetiny hmotnosti vlasu. Mezi další složky vlasů patří uhlík, vodík, kyslík, dusík, jód, zinek, měď nebo železo. Právě tyto látky je vhodné tělu dodávat, aby vaše vlasy byly v dobré kondici. A právě tyto látky může nabídnout Revitalon - komplexní program pro vaše vlasy.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem