DEET: Nejběžnější účinná látka v repelentech proti komárům a klíšťatům

22. 8. 2022

Kdo chce být ušetřen před bodáním komárů, nálety hmyzu a přisátí klíštěte, sáhne určitě po repelentu. Je to nejlepší prevence doporučovaná při každém pobytu v přírodě od jara do podzimu. Repelenty odpuzují hmyz a klíšťata díky obsahu nejrůznějších účinných látek, z nichž nejběžnější je DEET. Co je zač a v jakých koncentracích se v repelentech objevuje?

DEET neboli diethyltoluamid je repelentní látka využívaná už více než 60 let. Vyvinutý byl americkou armádou jako ochrana vojáků před komáry, od roku 1957 je pak uvolněný pro civilní použití. Při běžném užívání dle návodu jde o bezpečnou látku, která účinně odpuzuje hmyz i klíšťata. Těm DEET jednoduše „nevoní“ a na místa s aplikací DEETu nezaútočí.

Koncentrace a kombinace DEETu

DEET je možné aplikovat na oblečení i kůži a doba jeho účinnosti závisí na koncentraci v repelentu. Nejčastější koncentrace pro děti je do 10 %, u dospělých záleží na regionální situaci komárů. U koncentrací do 30 procent není třeba dělat testy dermální absorpce a v nejprodávanějších repelentech v českých lékárnách ani vyšší koncentrace DEEtu nenajdete.

Predator repelenty

Repelenty Predator vznikající na Moravě, v oblasti s vysokou koncentrací komárů, sází na DEET často. Někdy je DEET doprovázen i dalšími látkami, které zvyšují účinnost repelentu, nebo mají vliv na jeho specifické vlastnosti. „DEET je vhodné kombinovat například s icaridinem. Ten má lepší hydrofobní vlastnosti a nezvyšuje dráždivost. V naší Outdoor Impregnaci je zase mix látek, které svou kombinací prodlužují deklarovanou účinnost a zajišťují jak repelentní, tak insekticidní a voděodolné vlastnosti repelentu,“ vysvětluje produktová manažerka značky Predator Iveta Čechová.

DEET je nejběžnější repelentní látkou

DEET bývá považovaný za standard, ke kterému se vztahuje účinnost ostatních v repelentech používaných látek. Je účinný jak proti komárům, tak klíšťatům. Ochrání vás ale i proti muchničkám a dalším druhům hmyzu. Ve kterých přípravcích DEET najdete?

Všechny repelenty Predator zakoupíte v lékárnách, nebo na e-shopu www.nasevitaminy.cz.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem