Měď je důležitá i pro lidský organizmus. Proč, a kde ji najdeme?

11. 6. 2021

Když se řekne měď, nejčastěji nás napadne spojení s ušlechtilým kovem. Představíme si třeba měděné dráty, které jsou dobrými vodiči. Málokdy přitom pomyslíme na to, že měď je velmi důležitá i pro náš organizmus a že i v něm hraje roli v oblasti přenosu a tvorby energie. A nejen to, měď pomáhá také našemu imunitnímu systému nebo vlasům a kůži.

Měď patří mezi tzv. esenciální neboli nezbytné minerální látky, což znamená, že ji řadíme k látkám důležitým pro biologické funkce v těle. Měď je součástí například metabolických procesů a enzymatických cyklů. Ty ovlivňují třeba metabolismus sacharidů (cukrů) a zasahují také do činnosti nervové soustavy nebo funkce imunitního systému.

Mědi nemáme moc, ale umí toho hodně

Měď řadíme mezi mikroelementy, tedy minerální látky, které naše tělo potřebuje v množství počítaném na miligramy. V lidském organizmu bývá kolem 100 mg mědi a její denní doporučovaný příjem se pohybuje kolem 1-2 mg. Tělo využije jen část z přijatého množství mědi, zbytek vyloučí.

I když je množství mědi v těle relativně malé, dokáže spoustu věcí. Měď přispívá:

  • k udržení správného stavu pojivových tkání
  • ke správnému energetickému metabolismu a přenosu železa
  • ke správné činnosti nervové soustavy a imunitního systému
  • ke správné pigmentaci vlasů a pokožky
  • k ochraně buněk před oxidativním stresem

Měď je tedy důležitá například pro naši pokožku či vlasy, protože je součástí kolagenu a zároveň přispívá ke správné pigmentaci, protože se podílí na vzniku barviva melatoninu. Podílí se tak i na zachování přirozené barvy vlasů. Díky těmto svým přínosům najdeme měď i v doplňcích stravy pro podporu vlasů a nehtů, jako je například komplexní Revitalon Forte s 18 účinnými látkami včetně mědi.

Kde hledat měď?

Měď je samozřejmě i součástí našeho běžného jídelníčku. Velmi bohaté na tuto minerální látku jsou především játra, protože právě v těch se měď hromadí a odtud pak míří do krve. Dalšími potravinami s vyšším obsahem mědi jsou například ořechy, houby, ale i sušená rajčata nebo hořká čokoláda. A také korýši a měkkýši.

Nedostatek mědi může způsobit chudokrevnost, zhoršení činnosti nervové soustavy nebo energetického metabolismu (a tím vyšší únavu). Postiženy bývají také vlasy, když dochází ke ztrátě pigmentu a jejich vypadávání.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem