Kolagen je důležitou součástí našich kloubů. Jak ho doplňovat?

4. 10. 2021

Kolagen je velmi oblíbeným doplňkem stravy ve spojení s kloubním aparátem. Kolagen je totiž součástí kloubních chrupavek, kde zajišťuje jejich pevnost a odolnost. Těží tak ze své důležité vlastnosti – stará se o pružnost a strukturu tkání.

Pružnost a pevnost, to jsou hlavní funkce, které kolagen v našem těle zajišťuje. „Jedná se o bílkovinu vyskytující se ve všech pojivových tkáních a ač je organizmus schopný si ji vytvářet, jeho možnosti jsou v tomto směru dosti omezené. Navíc produkce kolagenu s přibývajícím věkem klesá a vliv na ni má i řada vnějších faktorů. I proto je třeba kolagen tělu dodávat a kvalitní doplňky stravy jsou jeho bohatým zdrojem s dobrou vstřebatelností,“ říká MUDr. Martin Smetana, zástupce primáře ortopedického oddělení krajské nemocnice v Liberci.

Kolagen jako součást našich kloubů

Pohyb a klouby

Kolagen patří mezi nejčastěji skloňované látky v otázce kloubní výživy. Není divu, vždyť kolagen tvoří strukturu kostí, vazů, šlach a chrupavek. „V chrupavce se nachází především kolagen II. typu, který má na funkci chrupavky nezastupitelný vliv – zajišťuje její pevnost a odolnost. Jakmile začne kolagenu ubývat, má to vliv i na funkci chrupavky. Proto bychom se měli snažit mít kolagenu dostatek,“ upozorňuje MUDr. Martin Smetana.

Známých typů kolagenu je více než 20 a vyskytují se v různých částech našeho těla. „Pro klouby je nejdůležitější kolagen II. typu, právě ten se v nich totiž vyskytuje a je přítomný i ve zmiňované chrupavce. Nejrozšířenějším kolagenem v našem těle je zase kolagen I. typu, který najdete ve šlachách, kostech, vazivu a kůži. Odhaduje se, že je ho až 90 % z veškerého kolagenu v našem těle,“ uvádí MUDr. Martin Smetana.

Forma kolagenu je důležitá

Když už jsme zmínili potřebu kolagenu pro naše tělo, musíme řešit i otázku, kde ho vlastně v potřebném množství brát. V rostlinách ho budete hledat marně, ale výhrou nemusí být ani jeho obsah v živočišných potravinách, kde se vyskytuje. Problémem totiž může být jeho vstřebatelnost. Kolagen je pro organizmus nejlépe využitelný již naštěpený, v malých fragmentech. „Proto se mluví o hydrolyzovaném kolagenu či kolagenových peptidech – v těchto formách je kolagen pro tělo dobře dostupný,“ vysvětluje MUDr. Martin Smetana.

Přesně v takových formách se kolagen vyskytuje i v kvalitních doplňcích stravy. „Třeba kapsle Vitar EKO Kolagen forte obsahují kolagenní peptidy, hydrolyzovaný kolagen typu I a nativní kolagen typu II, ale i vitamin C, který pomáhá se vstřebáváním i produkcí kolagenu v těle, a také extrakt z Boswellia serrata, který pomáhá udržovat klouby v dobrém stavu,“ vyjmenovává účinné složky doplňku stravy v ekologicky šetrném obale MUDr. Martin Smetana.

Produkce kolagenu a jeho příjem

Proč vůbec kolagen brát prostřednictvím kvalitního doplňku stravy? Protože produkce kolagenu s přibývajícím věkem klesá. Jakmile přitom začne kolagenu v těle ubývat, má to vliv nejen na funkci chrupavky a kloubů, ale i stavu pokožky – kvůli snižující se pružnosti.

Zmiňovaný Vitar EKO Kolagen forte, který je bez lepku a laktózy, seženete v lékárnách, lékárenských e-shopech, drogeriích dm, Teta a Rossmann nebo přímo na e-shopu VITARu, tradičního českého výrobce vitaminových doplňků - www.nasevitaminy.cz.

Vitar EKO

Vitar EKO Friendly doplňky stravy

Nová řada doplňků stravy v ekologicky šetrných obalech klade důraz nejen na kvalitu, ale také na ekologickou udržitelnost. Produkty řady Vitar EKO Friendly jsou baleny tak, aby zanechávaly co nejmenší uhlíkovou stopu a šetřily tak naši planetu při výrobě i po následné spotřebě.

Krabička je vyrobena ze 100% recyklovatelného materiálu s použitím ekologicky šetrných barev. Kapsle jsou vyrobeny z rostlinné celulózy a uloženy do sáčků z ekologicky šetrného materiálu, které nahradily klasické blistry. Díky dřevěným kolíčkům jsou stále uzavíratelné. To vše dělá z řady Vitar EKO Friendly výjimečný projekt v oblasti doplňků stravy.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem