Doplňky stravy a kontrola jejich kvality: Jak to v praxi vypadá?

7. 8. 2018

Ptáte se, jaké mechanismy fungují pro kontrolu doplňků stravy, jaké požadavky musí splňovat a kdo je vlastně kontroluje? My ve VITARu vám za kvalitu našich výrobků ručíme a necháváme vás nahlédnout i pod pokličku. Proto vám nabízíme všechny odpovědi pěkně přehledně a na základě našich postupů a zkušeností.

Začněme tím, co jsou vlastně doplňky stravy zač. Zákon č. 110/1997 Sb. je definuje jako „potravinu, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem.“ Nepřekvapí tedy, že doplňky stravy musí splňovat legislativní požadavky platící právě pro potraviny, mezi které se řadí.

Ministerstvo zemědělství_logo


Co musí splňovat doplňky stravy před uvedením na trh?

Především musí proběhnout tzv. notifikace na Ministerstvu zemědělství ČR. To znamená, že výrobce musí ministerstvu zaslat informace o produktu včetně textů na etiketě a složení. U všech výrobků, které jsou uváděny na trh se provádí mikrobiální a chemická analýza, popřípadě stanovení aktivních složek. Pro stanovení a potvrzení zdravotní nezávadnosti výrobku spolupracujeme s akreditovanou laboratoří MVDr. Pavel Mikuláš, v Brně.

EFSA_logoPro doplňky stravy platí, že musí splňovat veškeré legislativní požadavky pro potraviny a také povinnosti vyplývající z  další související legislativy pro doplňky stravy. Stejně jako související předpisy o označování zdravotních a výživových tvrzení podle EFSA (European Food Safety Authority). Znamená to mimo jiné, že na etiketě výrobku musí být uvedeno vedle názvu výrobku, kategorie potraviny, hmotnosti i kompletní složení a všechny uvedené údaje musí být pravdivé. Jinými slovy – co deklarujeme na obalu, musí být i uvnitř výrobku. A to minimálně po dobu celé expirace výrobku.


Jak probíhá kontrola doplňků stravy?

SZPI - logoKontroly množství deklarovaných aktivních látek v našich doplňcích stravy děláme dle nastavených interních pravidel. Zároveň dochází ke kontrole a testování ze strany spotřebitelských organizací nebo Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) – právě ta má na starosti kontrolu nad dodržováním pravidel v oblasti doplňků stravy, které spadají mezi potraviny. SZPI může kontrolovat veškeré výrobky na trhu, a to náhodně nebo na podnět zvenčí, třeba ze strany zákazníka. Jen v prvním pololetí letošního roku jsme ve VITARu měli 3 návštěvy inspektorů ze SZPI.

Laboratorní testy_VITARNetestujeme ale jen složení hotových doplňků stravy, zajímají nás samozřejmě i vstupní suroviny. „U všech surovin a primárních obalů máme nastaveny vstupní kontroly kvality. U některých našich dodavatelů provádíme interní audity a máme jasně nastavený systém pro výběr surovin. Ty musí mít příslušné certifikáty jakosti a splněny všechny legislativní požadavky.  Dodavatelé jsou z naší strany v pravidelných intervalech hodnoceni,“ vysvětluje Jana Pszczolková, ředitelka kontroly kvality, vývoje a legislativy ve VITARu.


Jaké máme standardy a certifikáty pro doplňky stravy?

Jedním z hlavních požadavků pro výrobce potravin je zavedení a dodržování požadavků systému HACCP. Ten je implementovaný z důvodu prokázání výroby bezpečných a zdravotně nezávadných výrobků. „Jeho principem je přesný popis technologických postupů při výrobě doplňků stravy i nealkoholických nápojů Capri-Sun, analýza možných rizik a stanovení kritických kontrolních bodů. Takový popis samozřejmě musí být na všechny typy výrobků, takže jich máme několik a vše jsme povinni schopní doložit při pravidelných auditech, které probíhají každý rok,“ říká Jana Pszczolková.

certifikáty kvality_VITARMimo systému HACCP máme implementovány a při pravidelných ročních auditech certifikovány požadavky mezinárodních standardů kvality -  IFS FOOD  (International Food Standard) a  BRC (Global Standard for Food Safety).

Kvalita námi vyráběných doplňků stravy je pro naši společnosti největší prioritou a je závazkem vůči všem našim zákazníkům.

Pokud vás článek zaujal, přihlaste se do našeho VITAR klubu - věrnostního programu se spoustou benefitů. Budete mít jistotu, že vám žádná zajímavost neuteče, novinky vám budeme pravidelně zasílat do vašeho mailu! Přihlásit se můžetezde.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem