K čemu jsou nám doplňky stravy? Přečtěte si, co zaznělo na semináři pro zdraví

26. 11. 2017

Pojem doplňky stravy přesně vystihuje, k čemu jsou určené – doplňují naši stravu. Vitaminy, minerálními látkami nebo dalšími látkami s nutričním nebo fyziologickým účinkem. A to z toho důvodu, že naše běžná strava nemusí všechny tyto látky obsahovat v dostatečném množství. S čím doplňky stravy pomáhají, jaké formy známe a co obsahují? O tom mluvila Ing. Jana Pszczolková, výživová poradkyně a ředitelka oddělení vývoje, legislativy a kvality VITARu, ve své přednášce na říjnovém semináři pro zdraví.

Doplňky stravy jsou přípravky obsahující vitaminy, minerální látky, stopové prvky a další zdraví prospěšné látky, které pomáhají našemu tělu dodávat látky potřebné pro jeho správné fungování a kondici. Tyto látky samozřejmě čerpáme především ze stravy, ta v dnešní době ale bohužel nemusí vždy obsahovat vše v potřebném množství, a to z několika důvodů:

 • Naše strava není dostatečně pestrá a vyvážená.
 • Na vině je složení a kvalita přijímaných potravin, které důsledkem způsobu pěstování, dozrávání, ošetření, transportu, ale i finální úpravy mění své složení a mohou přicházet o cenné látky (více k tomu tématu i v článku Nejčastější omyly a mýty ve výživě).
 • Roli hraje i naše časová vytíženost, při které nestíháme připravovat a jíst kvalitní jídla.

Seminář pro zdravíNavíc žijeme často nezdravým životním stylem s nedostatkem pohybu, nadměrným stresem, ve znečištěném životním prostředí. Všechny tyto vlivy znamenají pro tělo značnou zátěž a mohou být důvodem pro potřebu doplňovat důležité látky, které v naší stravě chybí. Nabízí se právě doplňky stravy.

Co obsahují doplňky stravy?

Vitaminy a minerální látky

Aby lidské tělo dokázalo fungovat, jak má, potřebuje vitaminy a minerální látky. Ty totiž plní řadu důležitých funkcí. Vitaminy a minerály si naše tělo nedokáže vytvořit, takže je třeba mu je dodávat – stravou nebo doplňky stravy.

Vitaminy mohou být:

 • rozpustné ve vodě (vitamin C, vitaminy skupiny B),
 • nebo v tucích (vitaminy A, D, E a K)

Minerální látky dělíme na:

 • makroelementy – vápník, hořčík, fosfor, draslík, sodík
 • mikroelementy - zinek, železo, měď, jód, mangan, chróm, selen, molybden, fluor, kobalt
 • stopové prvky - křemík, vanad, nikl, bor, cín, kadmium, hliník, bór, arsen

Pro dávkování vitaminů i minerálních látek jsou stanoveny referenční hodnoty příjmů a více se o nich dočtete v našich článcích Vitaminy: látky nezbytné pro život a Minerální látky: Jaké známe a co jsou zač.

Přírodní extraktyVitaminy a přírodní extrakty

Doplňky stravy mohou obsahovat také různé druhy rostlinných, ovocných nebo zeleninových extraktů z plodů ovoce a zeleniny nebo části rostlin (listy, stonky, kořen). Velkou výhodou rostlinných extraktů je garantovaný obsah účinných látek, tedy těch látek, kvůli kterým jsou ceněné. Například u šípku vitamin C, u ginkgo biloby flavony a laktony apod.

Zatímco pro obsah těchto látek v přirozené formě ovoce, zeleniny a rostlin je klíčová celá řada faktorů (kvalita půdy, způsob pěstování, množství slunce, doba a způsob sklizně, transport, uchovávání), u extraktů se mluví o tzv. standardizaci, která zajišťuje stále stejný obsah látek.

Další látky

Mezi další látky obsažené v doplňcích stravy řadíme například:

 • koenzym Q10
 • omega 3 nenasycené mastné kyseliny
 • látky pro kloubní výživu (chondroitinsulfát, glukosaminsulfát, MSM, kolagen
 • aminokyseliny
 • nukleotidy

Jaké formy doplňků stravy známe?

Doplňky stravy - formy

1) Lisované tablety (effervescentní neboli šumivé, komprimáty různých tvarů a veikostí)
2) Želatinové kapsle (tvrdé nebo měkké)
3) Sypké (volně sypané, jednoporcové neboli stick-pack)
4) Tekuté (sirupy a tinktury)

Proč užívat doplňky stravy?

Protože nám pomáhají. S doplněním organizmu nezbytných látek, o kterých byla řeč, a které mají pozitivní dopad na celou řadu aspektů v našem životě. Proto existují k vitaminům, minerálním a dalším látkám, které najdeme v koncentrované podobě právě v doplňcích stravy, zdravotní tvrzení. K těm se došlo na základě vědeckých poznatků a jsou uváděné v popisech i na obalech doplňků stravy. Je z nich patrné, že nám mohou pomáhat například s podporou:

Doplňky stravy všech kategorií a forem najdete u nás, u tradičního českého výrobce vitaminových doplňků s historií už od roku 1990 a vlastním vývojovým oddělením i výrobou. Koupit si je můžete online na našem e-shopu.

Nestihli jste náš seminář? Podívejte se na záznam z přednášky!

 

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem