Chrom nám pomáhá regulovat cukr v krvi

16. 7. 2021

Zatímco tenká vrstva chromu na kovových předmětech chrání jejich povrch před korozí a zvyšuje jejich tvrdost, chrom v našem těle se podílí na činnosti enzymů. Tím přispívá ke správné přeměně sacharidů, tuků i bílkovin a také k udržení správné hladiny cukru v krvi. I proto se užívá při snaze o kontrolu tělesné hmotnosti, a to i v doplňcích stravy.

Chrom je stopový prvek, což znamená, že náš organizmus ho potřebuje ve velmi malém množství, v řádu mikrogramů. Jeho účinky jsou ale významné, protože hraje důležitou roli v přeměně (metabolismu) cukrů a tuků. Kdo má tedy chromu nedostatek, může mít s těmito procesy potíže.

ChromTrojmocný chrom ano, šestimocný ne

Chrom může mít dvě formy, z nichž jedna je pro naše tělo přínosem a druhá naopak nebezpečím. Trojmocný chrom nám pomáhá a obsahují ho i konzumované potraviny, zatímco šestimocný škodí a do těla se dostává zpravidla v důsledku znečištění ovzduší a prostředí, ve kterém žijeme.

Pokud se rozhodnete doplňovat chrom prostřednictvím doplňků stravy, budou tedy obsahovat právě trojmocnou formu – tak jako třeba tablety MaxiVita Chrom + garcinia cambogia. Právě doplňky stravy většinu obsahují kromě chromu i další látky užitečné pro zpracování cukrů a dalších makroživin, protože bývají určené k pomoci při redukci hmotnosti. To vychází i z toho, že jedním z důležitých přínosů chromu je, že přispívá k udržení správné hladiny krevního cukru.

Kde hledat chrom?

Zdrojem přijímaného chromu mohou být již zmiňované doplňky stravy, ale také třeba chromem obohacená sladidla (např. Irbis Sukralóza s chromem). Chrom se samozřejmě vyskytuje i v řadě potravin, odkud ho běžně přijímáme. Ve větším množství ho najdete třeba v melase a hnědém přírodním cukru, pivovarských kvasnicích, ořechách nebo mléčných výrobcích.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem