Cukrovka a sladkosti: Jak mohou pomoci sladidla?

26. 4. 2024

Žádný diabetik se nemusí vzdávat chuti na sladké, byť je to jeden z rozšířených mýtů. Jen je třeba o něco více přemýšlet nad tím, co, kolik a jak často jíte. Pomáhají také náhradní sladidla, která zajišťují mnohem vyšší sladivost při mnohem nižším množství cukru a kalorií.

Chuť na sladké v sobě máme zakódovanou a zapovězená rozhodně není ani diabetikům. S cukrem a sladkými pokrmy by se mělo v jídelníčku obecně šetřit, ať trpíte cukrovkou nebo ne. Ale jednou za čas zhřešit sladkým? To si může dovolit každý. Díky existenci náhradních sladidel je takový hřích i dostupnější.

V čem je problém a jak si pomoci?

Hlavním problémem u člověka s cukrovkou je monitoring hladiny cukru (glukózy) v krvi. Neměla by dramaticky kolísat a nabývat vysokých hodnot (hyperglykémie), protože slinivka nepracuje, jak má, a inzulin regulující hladinu cukru v krvi není produkován tak jako u zdravého člověka. Proto je třeba ho tělu dodávat uměle, a proto je potřeba kontrolovat příjem jednoduchých cukrů (glukóza, fruktóza, sacharóza).

K šetrnému příjmu jednoduchých cukrů, které nejčastěji stojí za sladkostí potravin a jídel, slouží nejen diabetikům takzvaná náhradní sladidla. Látky, které mají mnohem vyšší sladivost než cukr a dokáží ho nahradit, nebo mu alespoň pomoci. Tak aby jeho příjem byl výrazně nižší a výkyv glykémie nepatrný.

Sladidla tabletová a sypká

Sladidla IrbisPro sladidla ve formě tablet platí, že přijímaná množství jednoduchého cukru i kalorií jsou ve srovnání s cukrem naprosto minimální. Jedna tabletka sladidla osladí jako jedna kostka cukru (např. u sladidel Irbis ze stévie, sukralózy nebo aspartamu), příjem cukru je tak možné díky tabletovým sladidlům mnohonásobně snížit.

Zatímco jedna kostka cukru váží 4 gramy, jedna tabletka sladidla Irbis ho obsahuje v řádu miligramů. Jinými slovy – stejnou dávku jednoduchých cukrů jako z jedné kostky bychom přijali z desítek tablet sladidla.

Náhradní sladidla jsou zkrátka mnohonásobně sladivější a jejich další výhodou je, že glykemický index je naopak mnohem nižší.

Vysoký glykemický index potraviny přitom stojí za velkým nárůstem hladiny glukózy v krvi, zatímco když je nízký, hladina cukru v krvi nestoupá (nebo ne tak rychle). Proto se sladidla diabetikům hodí, i když mnohdy obsahují také jednoduché cukry, například fruktózu.

To je případ zejména sypkých sladidel vhodných na pečení. Hlavní rozdíl je ale v tom, že je-li přítomné i sladidlo, stačí prášku použít mnohem méně. Například Irbis Aspartam Big Sweet je 10x sladší než cukr, což znamená, že namísto 10 lžic cukru použijete do svého oblíbeného koláče jen jedinou.

Trpíte-li tedy cukrovkou a chcete do svého jídelníčku zařadit sladké, můžete využít pomoci sladidel na bázi stévie, sukralózy nebo třeba aspartamu. V tabletách, které se hodí například ke slazení teplých i studených nápojů, nebo v sypké formě, která se hodí třeba na pečení nebo zavařování. Ze sladidel Irbis si určitě vyberete! 

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem