Hořčík, co šumí, hodně toho umí

3. 2. 2022

Hořčík toho svede dost, však se také podílí na více než třech stovkách reakcí v lidském těle. Pomáhá třeba snižovat míru únavy a vyčerpání, přispívá ke správnému energetického metabolismu i k dobré činnosti svalů a nervové soustavy. A protože hořčík chybí až třetině české populace, nabízí se otázka, zda ho z jídelníčku přijímáte dostatečné množství. Pomoct vám s tím mohou šumivé tablety s obsahem magnezia, kterými hořčík doplníte pohodlně a s chutí.

Abyste měli hořčíku dostatek, zařazujte do svého jídelníčku třeba listovou zeleninu, protože magnezium je součástí chlorofylu – zeleného rostlinného barviva. Vsadit můžete i na luštěniny, celozrnné obiloviny, z ovoce třeba na banán, fíky nebo jablka. Vhodné jsou i brambory nebo semena (lněná, slunečnicová), hořčík obsahují také sójové boby, kakao nebo drůbeží a skopové maso. A sáhnout můžete také po zmiňovaných šumivých tabletách, které zpestří váš pitný režim a dodají potřebnou dávku hořčíku.

šumivý hořčík_RevitalHořčík umí pomáhat i zachutnat

Takzvaný referenční denní příjem hořčíku je 375 mg, což je množství, které obsahují třeba šumivé tablety Revital Hořčík s vitaminem B6. Ten doprovází hořčík z jednoduchého důvodu – stejně jako on totiž přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, správné psychické činnosti a činnosti nervové soustavy nebo ke správnému energetickému metabolismu. Hořčík ale kromě toho přispívá také:

  • k elektrolytické rovnováze
  • ke správné činnosti svalů a syntéze bílkovin
  • k udržení správného stavu kostí a zubů
  • a podílí se i na procesu dělení buněk

Jak vidíte, umí toho hořčík opravdu hodně. Přitom studie říkají, že až třetina české populace nemá hořčíku dost. Na vině může být špatný jídelníček, který obsahuje málo na hořčík bohatých potravin, a naopak hodně tuků a cukrů, které brání vstřebávání magnezia do krve. Další problém je pak úbytek hořčíku v půdě, což se podepisuje na jeho nižším obsahu v rostlinách a následně i v celém potravním řetězci.

Pohodlnou možností, jak pravidelně doplňovat hořčík, je jeho příjem prostřednictvím šumivých tablet, respektive nápoje, který z nich připravíte. Tablety mohou mít různé příchutě a můžete je tak měnit podle potřeby. Třeba zmiňovaný šumivý Revital Hořčík seženete v příchutích grepu, brusinky a černého rybízu. Kromě magnezia a vitaminu B6 obsahuje i zdraví prospěšnou vlákninu (inulin) a seženete ho v lékárnách, lékárenských e-shopech i na e-shopu www.nasevitaminy.cz, kde najdete všechny doplňky VITARu – tradičního českého výrobce vitaminů.   

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem