Klouby a pohybový aparát: Jak pomáhá kloubní výživa?

17. 3. 2021

Základem zdravých kloubů je zdravá chrupavka, proto se vyplatí ji dobře vyživovat. Představte si motor ve vašem autě, který potřebuje mazivo v podobě oleje, který zabezpečuje jeho bezproblémový chod. I chrupavka si žádá své „mazivo“ v podobě vhodné výživy. A existuje řada látek, které s tím umí pomoci.

Jak fungují klouby, z čeho se skládá pohybový aparát člověka, a jaké mohou být příčiny problémů, se dočtete v našem článku Klouby a pohybový aparát: Proč bolí a jak jim pomoci?. Zmínili jsme v něm i výhody kloubní výživy ve formě doplňků stravy, které obsahují koncentrované a přesně dané množství látek, které se v souvislosti s bolavými klouby používají i v léčivých přípravcích. Patří mezi ně například glukosamin nebo chondroitin, látky řadící se do skupiny symptomaticky pomalu působících léků při osteoartróze.

Glukosamin

Glukosamin je součástí kloubních chrupavek, jde tedy o tělu vlastní látku často označovanou jako „kloubní výživa“. V evropských státech je glukosamin registrován jako léčivý přípravek pro léčbu osteoartrózy a existují studie, které prokazují menší zúžení kloubní štěrbiny u kolen lidí, jimž byl podáván glukosamin.

Účinek glukosaminu je opožděný, proto se dostaví až po několika týdnech užívání, nejčastěji se mluví o šesti týdnech. Účinnost glukosaminu při artróze byla prokázána u sulfátu, tedy ve formě soli síranu, kterou najdete i v kloubních výživách MaxiVita od VITARu (Premium Kloubní výživa a Exclusive Kloubní výživa). Za zmínku stojí také fakt, že glukosamin sulfát je jednou ze složek kyseliny hyaluronové, která tvoří z velké části kloubní kapalinu. Podávání glukosaminu bylo klinicky testováno a je uznán jako léčivo.

Kloubní výživaChondroitin

Mezi symptomaticky pomalu působící léky při osetoartróze patří i chondroitin sulfát, glukosaminu podobná látka nejvíce zastoupená ve strukturách mezibuněčné hmoty chrupavky, které dodává pružnost.

I pro chondroitin platí, že je třeba užívat ho delší dobu, než se dostaví účinek. A také chondroitin najdete jak v doplňcích stravy, tak v registrovaných lécích určených pro klouby.

Kolagen

Podobně jako u glukosaminu a chondroitinu se i produkce kolagenu, který je přirozenou součástí lidského organismu, s přibývajícím věkem snižuje. Zároveň je žádoucí jeho vyšší příjem u sportovců, kteří své klouby nadměrně zatěžují. 

Kolagen je základní stavební hmotou pojivových tkání, tvoří až třetinu všech bílkovin v těle a dělí se na mnoho typů (více v článku Kolagen a klouby – spojení, které funguje). V chrupavkách se vyskytuje kolagen typu II. Díky své charakteristice a funkci v lidském těle je kolagen součástí všech doplňků stravy od VITARu určených pro pohybový aparát (MaxiVita Premium Kloubní výživaMaxiVita Exclusive Kloubní výživaMaxiVita Kolagen forte+).

Další účinné látky

Nepostradatelný pro tvorbu kolagenu a tím i pro strukturu chrupavek, vazů, šlach nebo kostí, je vitamin C (o jeho dalších účincích se dočtete ve vitaminové abecedě: Vitamin C neboli kyselina askorbová). Proto je i tato látka přítomna v našich kloubních výživách.

MaxiVita Exclusive Kloubní výživa a MaxiVita Exclusive Kolagen forte+ jsou pak doplněny i extraktem ze stromu Boswellia serrata, který přispívá k dobrému stavu kostí a kloubů. Extrakt se vyrábí z kůry a pryskyřice, jejíž součástí jsou tzv. boswellové kyseliny – v arabské medicíně využívané jako prostředek s protizánětlivým účinkem, který se vědecky zkoumá zejména v souvislosti s léčbou artritidy.

Na péči o klouby se vyplatí myslet včas, zvlášť když existuje řada látek, které mohou pomoci. Najdete je v kvalitních kloubních výživách od VITARu, z nichž MaxiVita Exclusive Kloubní výživa prošla v minulosti nezávislým testem spotřebitelské organizace dTest. Bonusem je, že všechny doplňky stravy značky MaxiVita jsou široce dostupné v obchodních řetězcích a drogeriích. Koupit je můžete i na našem e-shopu s doplňky stravy na www.nasevitaminy.cz.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem