Vitaminová abeceda: Vitamin C neboli kyselina askorbová

11. 2. 2022

Snad nejznámější a nejvyužívanější vitamin, který má v lidském těle celou řadu funkcí. Seznam schválených zdravotních tvrzení Evropské unie ho dává do spojitosti s imunitním systémem, tvorbou kolagenu, energetickým metabolizmem, nervovou soustavou, psychickou činností, ochranou buněk před oxidativním stresem a zmiňuje i jeho příspěvek ke snižování míry únavy a vyčerpání nebo zvyšování vstřebávání železa. Zkrátka a dobře – příjem vitaminu C se člověku vyplatí!

Platí to i z toho důvodu, že člověk je jedním z mála živočichů, jejichž tělo si nedokáže vitamin C samo vytvářet, a proto je třeba ho neustále dodávat. Jeho nedostatkem v minulosti trpěli třeba námořníci, kteří prodělali kurděje – nemoc způsobenou extrémní avitaminózou. I dnes jsou některé skupiny lidí ohroženější nedostatkem vitaminu C neboli kyselinou askorbovou.

Kdy a proč je potřeba vitamin C?

Snad každý sportovec, který dbá o své zdraví, vám řekne, že na vitamin C nedá dopustit. Je to především z důvodu jeho antioxidačních schopností – vitamin C přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem, který ve zvýšené míře způsobuje právě sport. Vitamin C sportovci zároveň rádi užívají z preventivních důvodů, když zmiňují ochranu před nejrůznějšími nemocemi.

Mimo osob se zvýšenou fyzickou aktivitou by měli na pravidelný vyšší přísun vitaminu C myslet zejména kuřáci, starší osoby nebo těhotné a kojící ženy. Vitamin C se pak doporučuje podávat všem především v období výskytu chřipkových onemocnění nebo při rekonvalescenci či poúrazových stavech. Nedostatek vitaminu C se může projevit jako únava nebo bolest svalů a kloubů.

Výčet pozitivních přínosů vitaminu C pro lidský organizmus je skutečně pestrý. Mezi nejdůležitější patří určitě jeho příspěvek k tvorbě kolagenu, který má vliv na funkci krevních cév, kostí, chrupavek, dásní, kůže a zubů. Přispívá také k funkci imunitního systému a k ochraně buněk před oxidativním stresem, tedy jejich poškození volnými radikály. Vitamin C zároveň přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání a naopak zvyšuje vstřebávání železa, podílí se také na energetickém metabolizmu.

Kde hledat vitamin C?

Vitamin CZdrojem vitaminu C je mnoho druhů ovoce a zeleniny, jenže je třeba myslet i na to, že jejich úpravou se vytrácí, a to velmi výrazně. Vitamin C je totiž hodně citlivý na teplo a udává se, že zmizet ho může kolem 10 % každých 5 minut vaření. Bohatým zdrojem vitaminu C je například šípek, rakytník nebo černý rybíz (udává se až 200 mg/100 g), ale také citrusy, jablka, rajčata, paprika, brokolice nebo kiwi či meloun. Vzhledem k proměnlivosti jeho obsahu, nedostupnosti některých druhů ovoce a zeleniny mimo sezonu nebo ztrátě při zpracování, je dobré vitamin C přijímat i ve formě kvalitních doplňků stravy.

VITAR nabízí mnoho forem vitaminu C, ze kterých si můžete vybrat, a to přímo ve vašem obchodě či drogerii pod značkou Maxi Vita. Velmi praktické jsou jednorázové sáčky se sypkou směsí (Maxi Vita Vitamin C komplex), které dobře chutnají, není třeba je zapíjet a vejdou se vám všude – třeba do kabelky nebo peněženky. Vedle vitaminu C obsahují i zinek. Oblíbené jsou také šumivé tablety (Maxi Vita Exclusive Vitamin C + rakytník nebo Maxi Vita Vitamin C s acerolou a zinkem), ze kterých připravíte chutný a zdraví prospěšný nápoj. Vitamin C seženete i v klasických tabletách (Maxi Vita Vitamin C + zinek) a kapslích (Maxi Vita Exclusive Vitamin C forte+).

Doplňky stravy s obsahem vitaminu C od VITARu najdete samozřejmě také v lékárnách, a to pod tradiční značkou Revital a Vitar. Na výběr je od 100 do 1000 mg vitaminu C v jedné dávce včetně šumivých tablet se skvělou příchutí (Revital Vitamin C 500 mg nebo 1000 mg). Všechny formy vitaminu C můžete objednat i z pohodlí domova na našem e-shopu www.nasevitaminy.cz.

Přečtěte si i o dalších vitaminech v naší vitaminové abecedě:

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem