Železo: látka důležitá pro přenos kyslíku

8. 12. 2020

Velmi důležitá a zároveň velmi často chybějící minerální látka. Podle Světové zdravotnické organizace se deficit železa týká více než 600 milionů lidí na planetě, v největší míře v rozvojových státech. Železo se přitom podílí na transportu kyslíku k buňkám a jeho přínos pro lidský organismus je tak klíčový. Nedostatek železa způsobuje chudokrevnost, která se mj. projevuje únavou a celkovou ochablostí. Na dostatečný příjem by měli myslet zejména ženy, sportovci, vegani a vegetariáni, ale i starší lidé.

Železo je nezbytnou součástí krevního barviva hemoglobinu, které zajišťuje transport kyslíku do všech buněk těla a je tak nezbytné pro dýchání. Železo je také součástí myoglobinu, který zásobuje kyslíkem svaly. Tím mimo jiné pomáhá dodávat tělu energii. I proto platí, že železo snižuje míru únavy a vyčerpání.

Kde se železo nachází a kolik je ho potřeba?

V lidském těle najdeme zhruba 3 až 4 gramy železa, z nichž většina se nachází právě v hemoglobinu. Během dne dochází k jeho určitým ztrátám, proto je třeba ho do těla neustále doplňovat. Příjem by měl přitom převyšovat jeho ztráty, protože železo se špatně vstřebává. Lépe využitelná je forma přítomná v živočišných potravinách, na železo jsou bohaté zejména vnitřnosti a červené maso, ale i drůbež nebo ryby. Z rostlinných zdrojů, u kterých je vstřebatelnost mnohem nižší, je možné jmenovat luštěniny, listovou zeleninu, sušené ovoce nebo některé druhy semen a ořechů.

železo - doplňky stravyVstřebatelnost železa může bohužel negativně ovlivnit také řada látek, které tento prvek mohou doprovázet. Naštěstí jsou ale i takové, které využitelnost železa zvyšují, například vitamin C nebo B12. Proto jsou právě tyto vitaminy přidávány do doplňků stravy s obsahem železa, jako je tomu v případě produktů MaxiVita  Železo a Revital Ferrodyn. Tyto doplňky navíc nabízejí tři různé formy příjmu železa – v podobě tablet, sirupu a šumivých tablet pro přípravu nápoje s příchutí tropického ovoce. Tablety obsahují 100 % referenční hodnoty příjmu neboli doporučené denní dávky, která je v Česku stanovena na 14 mg/den.

Nedostatek železa

Mezi příznaky nedostatku železa, které může být způsobeno skladbou jídelníčku, ale i zvýšenou ztrátou v podobě například krvácení nebo zvýšenou potřebou třeba v době těhotenství, patří únava, slabost, nechutenství, poruchy soustředění nebo bledost. Mezi skupiny lidí, kteří by si měli na dostatek příjmu železa dávat pozor, patří dospívající děti, těhotné a kojící ženy nebo třeba sportovci, starší lidé či ti, kteří prodělali nějakou operaci spojenou se ztrátou většího množství krve.

Přečtěte si i o dalších minerálních látkách v naší abecedě:

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem