Vitaminová abeceda: Vitamin K

24. 3. 2022

Když se řekne vitamin K, vybavit by se nám měla krev. I jeho označení je odvozeno od procesu srážení krve (v němčině „Koagulation“), na kterém se podílí. Nezbytný je ale pro lidský organizmus i z jiných důvodů, zejména díky vlivu na stav našich kostí. K čemu všemu nám tedy je a kde ho najdeme? To prozradí poslední díl naší vitaminové abecedy.

Vitamin K patří mezi vitaminy rozpustné v tucích, což znamená, že se v našem těle může ukládat. Jenže podle všeho je vitamin K v našem organizmu uchováván jen v malém množství a bez jeho pravidelného příjmu je jeho zásoba rychle pryč. Nedostatek vitaminu K, který není u zdravého člověka běžný, se projevuje poruchami srážlivosti krve a souvisí i s řídnutím kostí.

K jako krev

Vitamin K se přirozeně vyskytuje ve dvou formách – vitamin K1 je "vyráběn" rostlinami, vitamin K2 je produkován bakteriemi v našem zažívacím traktu. Jak uvádí internetová encyklopedie Wikipedia, první z nich „je využíván především pro srážení krve a jeho hlavním orgánem působení jsou játra. Vitamin K2 hraje důležitou úlohu v nekoagulačních dějích, a to v metabolismu a mineralizaci kostí, v buněčném růstu a v metabolismu buněk cévní stěny.“

Zajímavé určitě je, že vitamin K (alespoň K2) je jedním z mála vitaminů, které si naše tělo dokáže samo vyrobit. Nicméně diskuse o takto získaném množství uvádějí poměrně nízkou hladinu. Tu je možné doplnit konzumací zejména listové zeleniny, která je na vitamin K velmi bohatá, což platí například pro kapustu, brokolici nebo petržel, ale také špenát. Vitamin K je přítomný i v některých rostlinných olejích (sojový, řepkový, olivový) a obsahují ho ve velkém i játra.

Doplňky stravy obsahující samotný vitamin K se příliš nevyrábějí, VITAR ho ale přidává do produktů obsahujících vápník, protože jak bylo řečeno, ovlivňuje stav kostí. Vitamin K tak najdete v doplňcích stravy Maxi Vita Vápník-Hořčík-Zinek s vitaminy D3 a K1, který seženete v obchodech a drogeriích. V lékárnách zase můžete sáhnout po doplňku stravy Vitar Vápník + Hořčík + Zinek. Všechny vitaminové doplňky od VITARu pak najdete v našem e-shopu.

Přečtěte si i o dalších vitaminech v naší vitaminové abecedě:

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem