Vitaminová abeceda: Vitamin B neboli B-komplex

21. 1. 2022

Jako B-komplex je označována skupina vitaminů B, které jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu. Nedostatek vitaminu B je často spojován s únavou a vyčerpáním, kožními problémy, neschopností soustředit se nebo náchylností k infekcím. Vitaminy B-komplexu se doporučuje užívat například při nadměrné psychické i fyzické zátěži a tělu je potřeba tyto látky neustále dodávat – jako vitaminy rozpustné ve vodě se totiž dostávají močí z organizmu pryč.

B-komplex: K čemu a proč?

B vitaminů je celkem osm a každý z nich má specifický přínos pro lidský organismus. Protože jsou jejich účinky vzájemně provázané, doporučuje se jejich podávání společně, což umožňují například vhodně zvolené doplňky stravy.

Společným znakem vitaminů B je jejich přínos energetickému metabolismu, činnosti nervové soustavy, ale také pomoc pokožce a sliznicím. Proto má například řada domácností B-komplex spojený s opary a afty, a proto nechybí kompletní spektrum vitaminů B třeba v našich doplňcích stravy Maxi Vita B-komplexZdravé vlasy, nehty a pokožka nebo Aknestop.

Kde hledat vitamin B?

Možností je mnoho, mezi zdroje vitaminů B patří jak rostlinné, tak živočišné potraviny. Na B-komplex jsou bohaté například kvasnice, luštěniny, ořechy, maso a vnitřnosti, sýry, mléko, vejce, listová zelenina nebo celozrnné obiloviny. Je ale třeba myslet na to, že tyto vitaminy jsou hodně citlivé na teplotu a při vaření se ztrácejí, neprospívá jim ani mražení.

MaxiVita B-komplex forte

Nedostatek B vitaminů v našem těle může být způsoben řadou faktorů, mimo jiné třeba stresem nebo konzumací nekvalitních či nevhodně upravených potravin (například nadměrná konzumace rafinovaného cukru spotřebovává zásoby B vitaminů, stejně působí toxické látky z prostředí). Zvláště u některých B vitaminů by si pak měli dávat pozor na jejich dostatečný příjem vegetariáni a vegani, kteří nekonzumují maso, respektive všechny živočišné produkty.

Spolehlivý zdroj vitaminů skupiny B představují kvalitní doplňky stravy, u kterých je vždy zajištěno přesné množství, a které zároveň obsahují více vitaminů B-komplexu, které se navzájem podporují. Všechny B vitaminy, spolu s dalšími potřebnými látkami, obsahují například naše multivitaminové produkty, které běžně seženete v obchodních řetězcích a drogeriích pod značkou Maxi Vita – polykací tablety Multivitamin nebo šumivé tablety Multivitamin. Perfektním zdrojem B vitaminů je také Maxi Vita B-komplex obohacený o vitamin C.

I v lékárnách jsou k dostání kvalitní multivitaminy od VITARu, a to pod značkou Revital nebo Vitar Kids, které jsou sestaveny speciálně pro školáky. Kompletní seznam B vitaminů najdete například ve všech druzích multivitaminových šumivých tablet (Revital Multi Forte a Revital Multi nebo Vitar Kids Multivitamin).

Vitaminy B-komplexu snadno koupíte i z domova prostřednictvím našeho e-shopu a přečíst si můžete také další díly naší vitaminové abecedy:

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem