Vitaminová abeceda: Vitamin B neboli B-komplex

20. 6. 2016

Jako B-komplex je označována skupina vitaminů B, které jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu. Nedostatek vitaminu B je často spojován s únavou a vyčerpáním, kožními problémy, neschopností soustředit se nebo náchylností k infekcím. Vitaminy B-komplexu se doporučuje užívat například při nadměrné psychické i fyzické zátěži a tělu je potřeba je neustále dodávat – jako vitaminy rozpustné ve vodě se totiž dostávají močí z organismu pryč.

B-komplex: K čemu a proč?

B vitaminů je celkem osm a každý z nich má specifický přínos pro lidský organismus. Protože jsou jejich účinky vzájemně provázané, doporučuje se jejich podávání společně, což umožňují například vhodně zvolené doplňky stravy. Společným znakem vitaminů B je jejich přínos energetickému metabolismu, činnosti nervové soustavy, ale také pomoc pokožce a sliznicím. Proto má například řada domácností B-komplex spojený s opary a afty, a proto nechybí kompletní spektrum vitaminů B třeba v našich doplňcích stravy MaxiVita Zdravé vlasy, nehty a pokožka nebo Aknestop.

Kde hledat vitamin B?

Možností je mnoho, mezi zdroje vitaminů B patří jak rostlinné, tak živočišné potraviny. Na B-komplex jsou bohaté například kvasnice, luštěniny, ořechy, maso a vnitřnosti, sýry, mléko, vejce, listová zelenina nebo celozrnné obiloviny. Je ale třeba myslet na to, že tyto vitaminy jsou hodně citlivé na teplotu a při vaření se ztrácejí, neprospívá jim ani mražení. Nedostatek B vitaminů v našem těle pak může být způsobeno řadou faktorů, mimo jiné třeba stresem nebo konzumací nekvalitních či nevhodně upravených potravin (například nadměrná konzumace rafinovaného cukru spotřebovává zásoby B vitaminů, stejně působí toxické látky z prostředí). Zvláště u některých B vitaminů by si pak měli dávat pozor na jejich dostatečný příjem vegetariáni a vegani, kteří nekonzumují maso, respektive všechny živočišné produkty.

Spolehlivý zdroj vitaminů skupiny B představují kvalitní doplňky stravy, u kterých je vždy zajištěno přesné množství, a které zároveň obsahují více vitaminů B-komplexu, které se navzájem podporují. Všechny B vitaminy, spolu s dalšími látkami, obsahují například naše multivitaminové produkty, které běžně seženete v obchodních řetězcích a drogeriích pod značkou MaxiVita – polykací tablety Multivitamin, šumivé tablety Multivitamin s Bartem Simpsonem nebo Multivitamin + kolostrum s Lízou. Perfektním zdrojem B vitaminů je také MaxiVita B-komplex obohacený o vitamin C.

Také v lékárnách jsou k dostání kvalitní multivitaminy od VITARu, a to pod značkou Revital. Kompletní seznam B vitaminů najdete například ve všech druzích multivitaminových šumivých tablet (Revital Kidz Multivitamin, Revital Multi Forte a Revital Multi).

Vitaminy B-komplexu snadno koupíte i z domova prostřednictvím našeho eshopu a těšit se můžete také na pokračování našeho vitaminového seriálu na našem webu, ve kterém si představíme všechny vitaminy skupiny B. O vitaminu A jsme psali v předchozím díle (Vitamin A + karotenoidy), přečíst si můžete i obecný úvod o vitaminech (Vitaminy: Látky nezbytné pro život).