Mistryně světa v terénním triatlonu Helena Karásková rozšířila tým VITAR ambasadorů

6. 6. 2017

Mezi VITAR ambasadory přibývá další zvučné jméno, tentokrát z oblasti sportu. Helena Karásková (za svobodna Erbenová) je mistryní světa v terénním i zimním triatlonu, kterému se věnuje od roku 2011. Předtím byla 15 let členkou české reprezentace v běhu na lyžích a účastnila se dvou olympiád i pěti světových šampionátů. V současnosti se velmi úspěšně věnuje i několikadenním extrémním týmovým závodům adventure race, ve kterých už také vybojovala titul světové šampionky. Jinak je maminkou dcerky Mariannky a v létě chystá svatbu.

Už jste vyzkoušela hodně sportů, v čem je podle vás jeho hlavní přínos pro život?
Je to životní náplň. Někdo pěstuje kytičky, někdo chodí do hospody a někdo sportuje. Myslím, že lidé, kteří sportují, mají daleko širší obzory. Ať už to jsou profíci nebo hobíci, cestují každý víkend za závody. Trénink je učí disciplíně a přirozeným způsobem přicházejí na to, že nic není zadarmo.

Sport představuje životní náplň i relax, ale také klade na lidský organizmus zvýšené nároky. Jak se s nimi vypořádáváte vy?
Myslím, že základem pro každého je poslouchat svoje tělo. Umí si samo říct, co potřebuje, jen se s ním musíme naučit spolupracovat. Pro nás sportovce je základ dostatek ovoce, zeleniny, vyvážená strava s dostatkem bílkovin. V obdobích velkého zatížení – ať už tréninkem, nebo závody – je určitě nutné doplnit vitamíny a minerály pomocí doplňků stravy. Myslím, že jejich správně dávkování může ochránit tělo před tím, aby spadlo do katabolismu, tedy bralo energii ze svalů, což nechceme. Po těžkých trénincích se dá snadno doplnit to, co člověk při tréninku vyčerpá. Při přesunech mezi závody zase pomáhají udržet člověka zdravého.

Podle čeho by si podle vás měli sportovci doplňky stravy vybírat?
Měli by především vědět, co jim chybí a co potřebují doplňovat. Také by měli prostudovat množství dané látky v poměru s cenou. A spoléhat na svoje pocity. Na začátku může hrát roli doporučení, pak třeba člověk vyzkouší víc značek a vybere si, co mu nejvíc vyhovuje.

Vy jste si vybrala doplňky stravy od VITARu a sportovní výživu Enervit, jejímž distributorem v Česku je společnost VITAR Sport. Čím vás tyto produkty oslovily?
Vitar je dostupný pro širokou veřejnost, tak jsem se k němu dostala i já. Třeba MaxiVita Bylinné sirupy jsem si zamilovala od prvního vyzkoušení – výborně chutnají a opravdu fungují. Multivitaminový nápoj Revital Multi s malinovou příchutí je zase neuvěřitelně osvěžující pití na tréninku. Sportovní výživu Enervit znám už strašně dlouho a pomáhá mi celou dobu, co jsem se začala věnovat triatlonu. Vím, na jaké věci se můžu spolehnout, po čem sáhnout.

Jaké další doplňky stravy pravidelně užíváte?
Mám velmi ráda produkty značky MaxiVita - Železo, všechny možné druhy vitaminu C, B komplex, chrom. Užívám ale i doplňky stravy značky Revital, například Ferrodyn, Koenzym Q10, Ginkgo Biloba forte nebo Posílení imunity.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem