Doplňky stravy pomáhají, shodují se odborníci. V čem a jak mohou pomoci i vám?

13. 10. 2020

Doplňky stravy je důležité vnímat v kontextu jejich označení, tedy jako výživové prostředky k doplnění jídelníčku – aby byl co nejkomplexnější a nejvyváženější. Pokud vám v jídelníčku něco chybí, potřeby organizmu jsou zvýšené a vám se nedaří potřebné látky pravidelně doplňovat – například konzumací dostatečného množství masa, ovoce nebo zeleniny – pak právě doplňky stravy mohou pomoci.

Doplňky stravy jsou přípravky obsahující vitaminy, minerální látky, stopové prvky a další zdraví prospěšné látky, které pomáhají našemu tělu dodávat živiny potřebné pro jeho správné fungování a kondici. Tyto látky samozřejmě čerpáme především ze stravy, ta v dnešní době ale bohužel nemusí vždy obsahovat vše v potřebném množství. „Pravidelné čerpání z technologicky vypěstovaných a uskladněných, potravinářsko-technologicky zpracovaných a gastronomicky mnohdy nešetrně upravených potravin je čím dál problematičtější. Proto je na místě u každého jedince zvážit nebo se poradit, co je třeba doplnit,“ říká například prezident Aliance výživových poradců a jeden z VITAR ambasadorů Ing. Ivan Mach, CSc.

Podobně hovoří i MUDr. Martin Smetana, zástupce primáře ortopedického oddělení Krajské nemocnice v Liberci. „Standardní stravou asi není člověk schopen všechny důležité látky průběžně doplňovat. Obzvláště těžké je to při vyšší pracovní či sportovní zátěži, dále v souvislosti se sezonní náročností na podporu imunitního systému a jistě i při zhoršené epidemiologické situaci vyvolané zvýšeným výskytem přenosných nemocí převážně cest dýchacích. V takových okamžicích jsou doplňky stravy jistě na místě,“ říká lékař s více než dvacetiletou praxí a další z VITAR ambasadorů.

Doplňky stravy pomáhají řešit problémy našeho života stres

Nedostatečný příjem některých důležitých látek je fakt, který potvrzují i různé studie (např. o omega 3 mastných kyselinách, nedostatku hořčíku a další). Nahrává tomu kromě výše zmiňovaných faktorů také uspěchaná doba a stres. Ten je sám o sobě velkým nepřítelem zdraví a vliv může mít i na naše stravování. Časově vytížení lidé navíc nestíhají pořádně jíst, nebo se spoléhají na průmyslově upravené potraviny a fast foody. Když se přidá ještě nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí, výsledkem je stav, ve kterém jsou doplňky stravy vítaným pomocníkem.

„Doplňky stravy mohou zalepit díry ve stále více děravějícím potravinovém koši,“ potvrzuje Ivan Mach. Souhlasí s ním i další z VITAR ambasadorů, biochemik a trenér Petr Novák: „Jedná se o nejjednodušší cestu, jak se vyrovnat s tím, že stravovací návyky a možnosti nevyhovují zcela potřebám našeho organismu. Vyrovnaná strava je základ, ale často je potřeba si pomoci i výběrem a užíváním vhodných doplňků. Ať už ve zdraví, při nemoci nebo například při sportu.“

Jaké doplňky stravy vybrat?

Na takovou otázku není jednoznačná odpověď – vždy totiž záleží na tom, jaký problém konkrétně řešíte. Potřebujete posílit imunitu? Trápí vás únava a vyčerpání? Máte potíže s očima kvůli neustálému koukání do monitoru? Řešíte krvetvorbu, svůj vzhled a péči o pleť nebo očistu organizmu či péči o namáhaný pohybový aparát? Pokaždé sáhnete po něčem jiném. Vždy se ale vyplatí přemýšlet nad tím, jaký doplněk stravy z mnoha podobných vybrat. „Určitě je potřeba koukat na složení, respektive poměr výkon:cena. A také na vstřebatelnost,“ nabádá Ivan Mach. Sám si oblíbil doplňky stravy od VITARu, tradičního českého výrobce vitaminů. „VITAR jsem poznal na konferencích o výživě, kde se vždy prezentoval na vysoké odborné úrovni.“

Doplňky stravy od VITARu jsou k dispozici i vám pod mnoha značkami, které najdete v obchodech, drogeriích nebo v lékárnách. Využít můžete i náš e-shop www.nasevitaminy.cz s kompletním portfoliem.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem