Vitaminy pro děti mají velký význam, ve stravě školáků mohou chybět, říkají odborníci

13. 9. 2021

Školáci a děti obecně mají velmi specifické potřeby. Jsou ve vývinu a neustále v pohybu. Potřebují tak hodně energie i vitaminů, minerálních látek a dalších důležitých živin pro správné fungování. Základem je strava bohatá na všechny základní makroživiny (sacharidy, tuky a bílkoviny) i mikroživiny, které vstupují do stovek reakcí v lidském těle. Jistotu, že jich má váš školák dostatek, ale budete hledat těžko. Proto je dobré myslet také na vitaminy pro děti ve formě doplňků stravy, na čemž se shodují i odborníci.

Tak schválně – myslíte si, že jídelníček vašich dětí je pestrý, vyvážený a obsahuje dostatek všech živin? Například tučná mořská ryba alespoň jednou týdně chybí v řadě českých domácností. Akce typu Ovoce do škol nebo Mléko do škol zase ukazují, že složení jídelníčku školáků není optimální – jinak by nebylo třeba je organizovat. S tím, že dětem mohou důležité látky typu vitaminů, minerálních látek nebo omega 3 mastných kyselin chybět, se shodují i námi oslovení odborníci.

„Vzhledem ke stravovacím návykům a složení stravy našich školáků je občas potřeba na některé složky klást v tomto životním období větší důraz. V případě jejich nedostatku nebo zvýšené potřebě pak sáhnout i po vhodných výživových doplňcích a případný deficit doplnit,“ říká například biochemik Petr Novák.

DětiVitaminy jsou pro děti velmi důležité. A nedostatkové

Že vitaminy a minerální látky hrají v organizmu velmi důležitou roli je jasné, o jejich působení jsme psali v naší vitaminové abecedě a abecedě minerálů. Platí to samozřejmě i u dětí, jejichž nároky jsou specifické. „Vyvíjející se organismus je ještě náchylnější k deficitům těchto složek. Při jejich nerovnováze, popřípadě nedostatku, může docházet k častějšímu výskytu onemocnění nebo špatné funkci některých složek organismu. Proto je nutné na pestrou a vyváženou stravu školních dětí zodpovědně dohlížet a eventuálně ji doplňovat,“ říká MUDr. Martin Smetana.

Právě doplnění jídelníčků školáků o chybějící složky se jeví v dnešní době jako důležitý krok. „Stravovací návyky školáků jsou v současné době spíše špatné. Z toho vyplývá, že v jejich jídelníčku chybí některé potřebné nutrienty. Ale ruku na srdce, nelze svádět vše na kvalitu výživy ve škole a školních jídelnách. Na prvním místě jsou návyky, které si dítě přináší z prostředí svojí rodiny, kdy kopíruje zvyklosti nás dospělých,“ upozorňuje Novák.

Na deficit důležitých látek ve stravě školáků poukazuje i prezident Aliance výživových poradců ČR Ing. Ivan Mach, CSc. „Proto vznikly akce Ovoce do škol a Mléko do škol, protože se ukázalo, jak je jídelníček školáků minerálně a vitamínově nekomplexní, když v něm chybí dostatek ovoce, mléčných výrobků, ale i zeleniny.“

Vitaminy pro děti lze získat i z doplňků stravy

Vitaminy The SimpsonsChcete-li mít jistotu, že zrovna váš školák nebo školačka má potřebných živin dostatek, určitě věnujte pozornost tomu, co, kdy a v jakém množství jí. Nejen doma, ale i ve škole. Vhodnými pomocníky jsou pak i vitaminové doplňky, které jsou poskládané na míru dětskému organizmu a jeho specifickým požadavkům. Jako v případě vitaminů The Simpsons od VITARu. „Jejich předností je především vyvážené množství vitamínů a také vhodná dávka omega 3 mastných kyselin, které jsou nebytné pro správný vývoj kosterního aparátu a k podpoře imunity,“ říká zkušený ortoped MUDr. Martin Smetana.

„Vitaminy The Simpsons navíc nabízejí několik různých forem k doplnění tolik potřebných vitamínů a ostatních látek - od tablet a šumivých tablet přes želé až po kapsle. Lze tak najít vhodnou formu podle chuťové preference školáků i podle potřeby doplnění určitých látek do jejich jídelníčku,“ doplňuje Petr Novák.

S přínosem doplňků stravy pro výživu školáků souhlasí i prezident Aliance výživových poradců ČR, který připomíná, s čím se například organizmus dětí potýká. „S konzumací mořských ryb na tom je špatně téměř celá česká populace, takže doplňování omega 3 se určitě vyplatí. Každý, kdo chodil do školy, byl občas vystavený stresu, někdy jsme zapomínali pít. Proto se hodí například antioxidanty a multivitaminové přípravky ve formě šumivých tablet. Ve škole se v zimě většinou svítilo, takže jsme také měli nedostatek vitamínu D3. Jednotlivé přípravky The Simpsons jsou zaměřeny právě na podobná „slabá“ místa v komplexnosti výživy školáka a rodiče si tak mohou z této řady dobře vybrat, co je pro jejich děti nejvhodnější. Atraktivní obal je navíc lákadlem pro děti,“ uzavírá Ing. Ivan Mach, CSc.

Vitaminy The Simpsons seženete stejně jako ostatní doplňky stravy od VITARu na e-shopu www.nasevitaminy.cz nebo v lékárnách.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem