Biochemik a trenér Petr Novák: "Člověk by se měl občas zastavit."

28. 7. 2017

Věnuje se biochemii, sportovní medicíně i aktivnímu sportování a trenérství. Je vedoucím oddělení klinické biochemie a hematologie v Nemocnici Žatec, majitelem a vedoucím trenérem v tréninkovém systému Sport&Races, ale také desetinásobný amatérský mistr republiky v cyklistice. Ke zdraví se snaží přistupovat komplexně a sportovcům pomáhá k vyšší výkonnosti pomocí moderních tréninkových metod a s využitím biochemických analýz a konzultací s lékaři z různých oborů. Jsme rádi, že i Petr Novák si oblíbil produkty VITARu a jeho dceřiné společnosti VITAR Sport a stal se dalším z VITAR ambasadorů.

Jaké základní kroky vedou podle vás ke zdravějšímu životu?
Člověk by se měl občas zastavit, ohlédnout se a říci si, jestli to, co dělá, je to, co dělat chce, a jestli je v životě spokojený. Máme od přírody poměrně dost dějů v organismu napevno daných, jako je vhodnost určité stravy, délka spánku, množství stresu, potřeba fyzické práce, psychické pohody… Všemu se dá pomoci, ale ty základní kameny pro zdravý život jsou přírodou dané a je potřeba dodržovat alespoň hlavní zásady zdravého způsobu života. Pokud víme, že něco není úplně dobře, měli bychom se zamyslet, jestli nemůžeme udělat změnu, která nám pomůže a my se budeme cítit lépe.

Máte nabitý denní režim, práce víc než dost. Co stíháte dělat pro svůj zdravější a vitálnější život vy sám?
Snažím se sportovat, držet si pohodu psychickou, fyzickou a rodinnou. Hlídám se v rámci možností ve svém stravování, protože mám hodně rád několik potravin, o kterých vím, že nejsou úplně prospěšné pro moje zdraví. Když se objeví nějaký zdravotní problém, snažím se jej nejdříve řešit tou nejsnazší možnou cestou i za využití vhodných potravinových doplňků a myslím na to, že odpočinek udělá někdy více než návštěva toho nejlepšího lékaře.

Důležitý je i pravidelný přísun vitamínů a minerálních látek. Může člověk obyčejnou stravou vůbec pokrýt denní doporučené dávky všech důležitých látek?
Naše tělo potřebuje pro svůj správný chod celou řadu látek, které je nutné přijmout v potravě. Tyto látky není při současném způsobu života vždy jednoduché získat v dostatečném množství z běžné stravy, proto je důležité myslet na jejich doplnění z jiných zdrojů – potravinových doplňků –  nebo se věnovat opravdu pečlivě výběru potravin, aby náš organismus mohl fungovat správně a bez potíží.

V čem vidíte hlavní přínosy doplňků stravy ze svého profesního pohledu?
Jedná se o nejjednodušší cestu, jak se vyrovnat s tím, že stravovací návyky a možnosti nevyhovují zcela potřebám našeho organismu. Vyrovnaná strava je základ, ale často je potřeba si pomoci i výběrem a užíváním vhodných doplňků. Ať už ve zdraví, jako prevence onemocnění, v nemoci (pro rychlejší uzdravení) nebo například při sportu (regenerace, kvalitnější trénink, vyšší výkonnost).

Doporučujete svým klientům a pacientům doplňky stravy?
Doporučuji, ale zároveň je brzdím v jejich nadměrném užívání. Doplňky je potřeba vždy volit individuálně, podle potřeby a daných obtíží nebo očekávání.

Jaké vy osobně užíváte doplňky stravy?
Především sportovní výživu Enervit, která je, jak já říkám, čistou energií pro sportovní výkon. Ostatní doplňky využívám spíše až tehdy, pokud se u mě objeví nějaký problém – vitamin C při nachlazení, hořčík s vitaminem B6 při bolestech zad, kloubní výživu při dlouhodobé zátěži ve sportu.

Podle čeho by si měli lidé doplňky stravy vybírat?
Především podle kvality. Důležité je složení biologicky aktivních látek, ale i ostatních složek jako barviv, konzervantů, prostě taková ta čistota přípravku. Většinou mám vyzkoušené výrobky a vím, že pokud je doporučím, neudělám tím chybu ve snaze danému člověku pomoci.

Co máte rád na VITARu, tradičním českém výrobci vitaminových doplňků?
Mě k VITARu přivedla především sportovní výživa Enervit, jejímž distributorem pro Českou republiku je dceřiná společnost VITAR Sport. Přímo u mateřské společnosti VITAR je mi sympatická orientace především na kvalitu produktů a pak české zázemí. 

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem