Ortoped MUDr. Martin Smetana se stal dalším VITAR ambasadorem

5. 5. 2017

Jeho praxe v ortopedii čítá už 24 let a začala tak skoro ve stejném roce, v jakém se objevil na trhu VITAR. Pracovní zkušenosti sbíral postupně v ortopedických odděleních nemocni c v Příbrami, Kladně a Liberci. Aktuálně působí v Traumatologicko-ortopedickém centru v Liberci, je také zástupcem primáře ortopedického oddělení nemocnice v Liberci a od roku 2003 i lékařem české biatlonové reprezentace. MUDr. Martin Smetana má bohaté odborné zkušenosti, které se rozhodl sdílet i z pozice VITAR ambasadora.

Jaké základní kroky podle vás vedou ke zdravějšímu životu?
Dostatek aktivního odpočinku, střídmost ve stravování, vhodný a dostatečný pitný režim a snaha o minimalizaci stresových situací. To jsou doporučení, která se snažím v dosažitelné míře naplňovat i ve svém životě. Vzhledem k psychickému vypětí lékaře a fyzické náročnosti ortopeda-operatéra je aktivní odpočinek součástí mého života posledních 30 let. Výkonnostně se věnuji biatlonu, dále rekreačně sjezdovému lyžování, jízdě na horském kole, běhání, vysokohorské turistice nebo plavání.

Proč je v životě důležitý pravidelný příjem vitamínů a minerálů? Může vůbec člověk obyčejnou stravou pokrýt denní doporučené dávky všech důležitých látek?
Standardní stravou asi není člověk schopen všechny důležité látky průběžně doplňovat, obzvláště těžké je to při vyšší pracovní či sportovní zátěži, dále v souvislosti se sezonní náročností na podporu imunitního systému a jistě i při zhoršené epidemiologické situaci vyvolané zvýšeným výskytem přenosných nemocí převážně cest dýchacích. V takových okamžicích jsou na místě doplňky stravy, jejichž užívání může minimalizovat negativní dopad výše uvedených skutečností. 

V čem vidíte hlavní přínosy doplňků stravy ze svého profesního pohledu?
Ve své profesi ortopeda se nejčastěji setkávám s doplňky stravy pro podporu regenerace kloubní chrupavky. Jejich účinek zlepšuje kvalitu chrupavčité tkáně, má možnost podpořit regeneraci při degenerativním či poúrazovém poškození a funguje i jako prevence takového poškození.

Jaké vy osobně užíváte doplňky stravy?
Ve své dlouholeté sportovní kariéře s narůstajícím věkem stále více používám produkty pro doplnění energie před a po výkonu a průběžně i iontové nápoje. Spoléhám tedy na sportovní výživu, konkrétně značky Enervit, jejímž distributorem v Česku je společnost VITAR Sport.  Celoročně často doplňuji minerály především jako prevenci křečovitých bolestí svalů (MaxiVita Hořčík + B6) a sezonně užívám MaxiVita Multivitamin.

Doporučujete doplňky stravy i svým klientům a pacientům?
Ano, běžné klientele doporučuji nejčastěji produkty na podporu výživy či regenerace kloubní chrupavky. U sportovní klientely, ať už v pozici lékaře či trenéra, se pak častěji zaměřuji na doplňky  v rámci pitného režimu, preparáty k doplňování  energie při výkonu a samozřejmě na pozátěžové regenerační  přípravky.

Podle čeho by si měli lidé doplňky stravy vybírat?
Výběr by se měl vždy řídit především účelem, pro jaký je chceme využívat. Je potřeba se zaměřit na složení výrobku a vhodná je i případná reakce se zpětnou vazbou na účinnost.

Jste jedním z VITAR ambasadorů. Co se vám na VITARu jako tradičním českém výrobci vitaminových doplňků líbí?
Oceňuji široké spektrum výrobků se zaměřením na širokou veřejnost včetně dětí, jejich dostupnost a v neposlední řadě i rozumnou cenovou hladinu.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem