Novou VITAR ambasadorkou je konzultantka v oblasti výživy Ing. Ivana Kabelková

1. 9. 2018

V potravinářském oboru působí už téměř 20 let, polovinu této doby se věnuje speciální výživě člověka. Je konzultantkou v oblasti výživy člověka a speciální potraviny pro Cambridge Weight Plan, členkou Potravinářské komory ČR a výboru Aliance výživových poradců ČR. A nově i VITAR ambasadorkou. Ivana Kabelková tak rozšířila tým odborníků, se kterými spolupracujeme, abychom vám pomáhali vést zdravější život.

 

Při své práci se setkáváte s mnoha lidmi, kteří řeší svou výživu. S čím vás nejčastěji oslovují a jak se jim snažíte pomoci?
Nejčastěji jsou dotazy směrovány na řízení stravování v racionální výživě. Je plno lidí, kteří si uvědomí svoji diagnózu, nejčastěji nadváhu a obezitu, a umí takzvaně „zhubnout“. Neumí se ale v cílové váze mnohdy udržet, a to je moje parketa. Tedy učit lidi trvale zvládnout a zažít nová pravidla jejich životního stylu. Mým konceptem je „všeho s mírou a s radostí do života“.

Jaké základní kroky vedou podle vás ke zdravějšímu životu?
Pravidelnost v příjmu stravy, pití, pohybu a odpočinku. Umět si poradit se stresem, umět ho vyloučit a mít ze sebe dobrý pocit. To je podle mě hodnota života a základ pro vhodný životní styl.

Ivana Kabelková, VITAR ambasadorkaCo děláte pro svůj zdravější a vitálnější život vy sama?
Vše, o čem píši, se snažím aplikovat na sobě a na své rodině. Nemohu kázat víno a pít vodu. Mám však i dny, kdy všechno neplním a tím si uvědomuji, že jsem jenom člověk.

Může vůbec člověk obyčejnou stravou pokrýt denní doporučené dávky všech důležitých látek, nebo je potřeba je doplňovat i jinak?
Pestrá strava není zákonem doposud definována, ale jedná se o základní dogma, které se lidem doporučuje, aby měli dostatečný příjem všech potřebných látek. V případě diagnózy, která je často kontraindikací, nebo při vyšším fyzickém výkonu či při oslabení imunity v chřipkovém období se doporučují vhodné doplňky stravy, vždy ale jako součást pestré a vyvážené stravy. V doporučeném dávkování a definované době užívání, kterou stanoví výrobce suplementů.

Proč je vlastně tak důležitý pravidelný příjem vitaminů a minerálií?
Obě skupiny látek jsou pro člověka nepostradatelné a člověk, až na výjimky, je závislý na příjmu těchto látek. Důvodem je stálost vnitřního prostředí, na kterém se podílejí i tyto látky v podobě katalyzátorů v biochemických reakcích.

Zmínila jste, že s doplňováním potřebných živin mohou pomoci i doplňky stravy. V čem vidíte jejich hlavní přínosy ze svého profesního pohledu?
Právě v tom, že mohou vyřešit dostatečný příjem látky, který je kvůli nemoci nebo poruše jedince z běžné stravy znemožněn. Doplněk stravy není lék, jedná se o potravinu, která přispívá nebo napomáhá při biochemických procesech, tedy v rámci metabolizmu člověka.

Vy sama doporučujete svým klientům doplňky stravy?
Pokud nejsou schopní látky obsáhnout z pestré stravy, tak ano. Nebo v případě striktní redukce hmotnosti, kde je dostatečný příjem suplementů nutný, aby redukce probíhala bez komplikací. Já sama se třeba v období chřipek kloním k doplňkům stravy v podobě bylinných extraktů, jako je echinacea, rakytník nebo šípek. Průběžně užívám i doplňky stravy pro lepší vitalitu vlasů a nehtů. Dvakrát do roka pak beru bisglycinát železnatý s vitaminem C a vitaminy skupiny B pro zlepšení své anémie.

Podle čeho by si měli lidé doplňky stravy vybírat?
Určitě podle kvality, ceny, dostupnosti, určení vhodnosti. U kvality je často opomíjená biologická dostupnost, tedy vstřebatelnost účinných látek. To ale erudovaný poradce, lékárník i výrobce dokáže spotřebiteli před dokončením nákupu doporučit.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem