Novou VITAR ambasadorkou je konzultantka v oblasti výživy Ing. Ivana Kabelková

1. 9. 2018

V potravinářském oboru působí už téměř 20 let, polovinu této doby se věnuje speciální výživě člověka. Je konzultantkou v oblasti výživy člověka a speciální potraviny pro Cambridge Weight Plan, členkou Potravinářské komory ČR a výboru Aliance výživových poradců ČR. A nově i VITAR ambasadorkou. Ivana Kabelková tak rozšířila tým odborníků, se kterými spolupracujeme, abychom vám pomáhali vést zdravější život.

 

Při své práci se setkáváte s mnoha lidmi, kteří řeší svou výživu. S čím vás nejčastěji oslovují a jak se jim snažíte pomoci?
Nejčastěji jsou dotazy směrovány na řízení stravování v racionální výživě. Je plno lidí, kteří si uvědomí svoji diagnózu, nejčastěji nadváhu a obezitu, a umí takzvaně „zhubnout“. Neumí se ale v cílové váze mnohdy udržet, a to je moje parketa. Tedy učit lidi trvale zvládnout a zažít nová pravidla jejich životního stylu. Mým konceptem je „všeho s mírou a s radostí do života“.

Jaké základní kroky vedou podle vás ke zdravějšímu životu?
Pravidelnost v příjmu stravy, pití, pohybu a odpočinku. Umět si poradit se stresem, umět ho vyloučit a mít ze sebe dobrý pocit. To je podle mě hodnota života a základ pro vhodný životní styl.

Ivana Kabelková, VITAR ambasadorkaCo děláte pro svůj zdravější a vitálnější život vy sama?
Vše, o čem píši, se snažím aplikovat na sobě a na své rodině. Nemohu kázat víno a pít vodu. Mám však i dny, kdy všechno neplním a tím si uvědomuji, že jsem jenom člověk.

Může vůbec člověk obyčejnou stravou pokrýt denní doporučené dávky všech důležitých látek, nebo je potřeba je doplňovat i jinak?
Pestrá strava není zákonem doposud definována, ale jedná se o základní dogma, které se lidem doporučuje, aby měli dostatečný příjem všech potřebných látek. V případě diagnózy, která je často kontraindikací, nebo při vyšším fyzickém výkonu či při oslabení imunity v chřipkovém období se doporučují vhodné doplňky stravy, vždy ale jako součást pestré a vyvážené stravy. V doporučeném dávkování a definované době užívání, kterou stanoví výrobce suplementů.

Proč je vlastně tak důležitý pravidelný příjem vitaminů a minerálií?
Obě skupiny látek jsou pro člověka nepostradatelné a člověk, až na výjimky, je závislý na příjmu těchto látek. Důvodem je stálost vnitřního prostředí, na kterém se podílejí i tyto látky v podobě katalyzátorů v biochemických reakcích.

Zmínila jste, že s doplňováním potřebných živin mohou pomoci i doplňky stravy. V čem vidíte jejich hlavní přínosy ze svého profesního pohledu?
Právě v tom, že mohou vyřešit dostatečný příjem látky, který je kvůli nemoci nebo poruše jedince z běžné stravy znemožněn. Doplněk stravy není lék, jedná se o potravinu, která přispívá nebo napomáhá při biochemických procesech, tedy v rámci metabolizmu člověka.

Vy sama doporučujete svým klientům doplňky stravy?
Pokud nejsou schopní látky obsáhnout z pestré stravy, tak ano. Nebo v případě striktní redukce hmotnosti, kde je dostatečný příjem suplementů nutný, aby redukce probíhala bez komplikací. Já sama se třeba v období chřipek kloním k doplňkům stravy v podobě bylinných extraktů, jako je echinacea, rakytník nebo šípek. Průběžně užívám i doplňky stravy pro lepší vitalitu vlasů a nehtů. Dvakrát do roka pak beru bisglycinát železnatý s vitaminem C a vitaminy skupiny B pro zlepšení své anémie.

Podle čeho by si měli lidé doplňky stravy vybírat?
Určitě podle kvality, ceny, dostupnosti, určení vhodnosti. U kvality je často opomíjená biologická dostupnost, tedy vstřebatelnost účinných látek. To ale erudovaný poradce, lékárník i výrobce dokáže spotřebiteli před dokončením nákupu doporučit.

Pokud vás článek zaujal, přihlaste se do našeho VITAR klubu - věrnostního programu se spoustou benefitů. Budete mít jistotu, že vám žádná zajímavost neuteče, novinky vám budeme pravidelně zasílat do vašeho mailu! Přihlásit se můžete zde.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem