Pomáháme plnit předsevzetí: Pitný režim jako součást zdravějšího života

7. 1. 2019

Patříte mezi ty, kteří si s příchodem nového roku rádi dávají předsevzetí? Anebo prostě už dlouho chcete v životě něco změnit, aby byl zdravější a aktivnější? Pak se s chutí začtěte do našeho novoročního seriálu, který pokračuje článkem o pitném režimu – důležitém prvku našeho každodenního života. Kdy a kolik pít? Co nám prospívá a co škodí?

Přečtěte si první díl seriálu o výživových tipech pro zdravější život.

Tělo člověka je tvořeno až ze 75 % vodou. Už tento údaj naznačuje, jak klíčové jsou pro nás tekutiny a jejich doplňování. Organizmus vodu potřebuje k mnoha činnostem: regulaci tělesné teploty, udržování správné funkce ledvin i optimální hustoty krve. Stejně jako k zásobování tkáně kyslíkem a přivádění energie do svalů nebo odvodu látek z těla ven.

Nedostatek tekutin může způsobovat nekoncentrovanost, bolesti hlavy, malátnost, únavu, zhoršující se výkonnost, může mít dopad na naši pleť a podobně. Mít v pořádku pitný režim je zkrátka jedním ze základních faktorů zdravějšího života.

Pitný režim: myslete na množství i frekvenci

Aby naše tělo fungovalo, jak má, je důležité zajistit mu rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Obecně se doporučuje kolem 40 ml tekutin na 1 kg tělesné váhy, což třeba pro 80kg člověka představuje 3,2 litru. Pokud se vám to zdá příliš, myslete na to, že se do tohoto příjmu započítávají i tekutiny přijaté s jídlem, tzn. v ovoci, zelenině, polévkách a podobně.

Vedle množství tekutin, které bychom měli přijímat, je důležité i to, abychom pili rovnoměrně během dne v menších dávkách. A abychom nezapočítávali alkoholické nápoje, kávu nebo černý čaj, které naopak naše tělo odvodňují. Myslet je třeba i na to, že také v noci dochází k úbytku vody, jehož důsledkem je ranní dehydratace, kterou bychom měli řešit doplněním tekutin po probuzení.

Nedostatek tekutin se projevuje pocitem žízně, kterému bychom měli předcházet. Žízeň je vynuceným signálem nouze a znamením stresu, kterému se vyhneme, když budeme tekutiny přijímat průběžně ještě dříve, než se žízeň ohlásí. Vždyť dýchat také nezačínáme až ve chvíli, kdy lapáme po dechu…

Co pít?

Vyšší nároky na příjem tekutin má organizmus přirozeně ve chvílích, kdy spoustu tekutin sám vydává, tedy například při zvýšené fyzické aktivitě (sport, ale i náročné zaměstnání, domácí práce apod.).

Pitný režimPotřebu tekutin také zvyšují slaná, sladká a tučná jídla. A když už je řeč o jídle, zmíníme ještě jednu důležitou informaci – pít by se mělo vždy s jídlem, protože silné napití až po něm může odplavit trávicí enzymy a snížit tak schopnost trávení.

Mezi vhodné nápoje určitě patří čistá voda, minerální voda, ovocné a bylinkové čaje, v menší míře pak i ředěné ovocné šťávy a džusy.

Dobrým řešením poskytujícím osvěžení i doplnění tekutin jsou třeba oblíbená pitíčka Capri-Sun s podílem ovocné šťávy, která nepřekyselují organizmus. Jejich chuť je navíc velkým lákadlem pro děti, které tak snadno přimějete pít, když doporučovanou vodu odmítají.

Pitný režim je vhodné doplnit i příjmem vitaminů a minerálních látek, které našemu tělu také prospívají. Výbornou volbu představují šumivé vitaminové nápoje MaxiVita, které seženete v každém super a hypermarketu či drogerii, nebo v lékárnách dostupné šumivé přípravky Revital. Vybavit se tím pravým pro váš pitný režim můžete i na našem e-shopu.

Nevhodnými nápoji jsou naopak perlivé slazené limonády, nápoje s obsahem alkoholu nebo káva a mléko, které patří spíše do kategorie potravin než tekutin a do pitného režimu je nezapočítáváme.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem