Selen a zinek: minerály vhodné (nejen) pro posílení imunity

15. 11. 2021

Tahle dvojice minerálních látek toho má hodně společného a společně se vyskytují často i v doplňcích stravy. Vhod přijdou především při potřebě posílit imunitu nebo zlepšit stav vašich vlasů a nehtů. Zatímco selen potřebujeme v řádu mikrogramů, příjem zinku by měl být vyšší a počítáme ho na miligramy. Jak nám selen a zinek pomáhají, a kde je hledat?

Selen i zinek jsou antioxidanty, což znamená, že bojují s volnými radikály. Ty se vážou na naše buňky a následkem tohoto spojení (po oxidaci) dochází k narušení funkčnosti dosud zdravých buněk. Obě minerální látky také přispívají ke správné funkci našeho imunitního systému. Z těchto důvodů jsou selen a zinek vyhledávanými pomocníky v obdobích se zvýšeným výskytem nemocí, především tedy od podzimu do jara.

Selen a zinek – na imunitu i vlasy a nehty

Kromě imunitního systému tahle dvojice pomáhá i našim vlasům a nehtům, proto najdete selen a zinek často i v doplňcích stravy určených právě k podpoře péče o vzhled. Oba dva minerály obsahuje třeba Revitalon Forte pomáhající výživě vlasů a nehtů.

Selen a zinek ale najdete i ve speciálních doplňcích stravy obsahujících právě tyto dvě minerální látky. Případně mohou být doplněné i o vitaminy, které mají podobný efekt, jako je tomu třeba v případě doplňku stravy MaxiVita Selen-zinek s vitaminem C a E.

Kde brát selen a zinek?

selen-zinekZdrojem selenu a zinku tak mohou být i doplňky stravy, které se hodí především v případě, kdy váš jídelníček není na tyto minerálie zrovna bohatý. A protože obsah selenu v půdě, odkud se následně dostává do potravin, neustále klesá, může jít o celkem častou věc. Jakmile je málo selenu v půdě, bude ho následně málo i v pěstovaných rostlinách a poté také v mase živočichů, kteří se těmito rostlinami živí.

Na selen i zinek jsou bohaté především vnitřnosti a červené maso, ale i luštěniny nebo celozrnné obiloviny (je-li dostatek selenu v půdě, viz výše). Selen najdete také v mléčných výrobcích a sýrech nebo ořechách a hruškách. Hodně zinku zase obsahují slunečnicová semínka nebo kořenová zelenina.

Zatímco selenu nám stačí velmi malé množství, v řádu mikrogramů, u zinku je to násobně více. Referenční hodnota příjmu zinku je 10 miligramů, zatímco u selenu je to 55 mikrogramů. Právě tyto hodnoty obsahuje zmiňovaný doplněk MaxiVita Selen-zinek, který vám tak zajistí potřebné množství obou minerálních látek.

Všechny doplňky stravy od VITARu, tradičního českého výrobce, najdete na e-shopu www.nasevitaminy.cz.

Více se dočtete i v našich dalších článcích:

Selen: minerální látka důležitá pro imunitu i vlasy a nehty
Zinek: malé množství, velký přínos
Posilování imunity, obranyschopnost a jak to celé funguje
Jak posílit imunitní systém? Poradíme, které vitaminy a minerály pomáhají

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem