Posilování imunity, obranyschopnost a jak to celé funguje

24. 1. 2020

Imunitní systém je neuvěřitelně variabilní a zároveň křehký regulační systém lidského organismu. Jeho sílu ovlivňuje celá řada faktorů. Které to jsou a jak imunitnímu systému pomoci? O tom hovořil na našem semináři pro zdraví VITAR ambasador Ing. Petr Novák, vedoucí oddělení klinické biochemie a hematologie Nemocnice Žatec. Nabízíme vám stručné shrnutí jeho přednášky.

Obranyschopnost našeho organismu je tvořena vnější bariérou (kůži) i vnitřním systémem (imunitní systém), podílí se na ní také sliznice a nejrůznější bakterie (komensální). Celý systém je velmi sofistikovaný a provázaný. Kůže je třeba pro fungování imunitního systému naprosto nezbytná a potíže při jejím poškození se mohou projevit mj. různými zdánlivě nesouvisejícími nemocemi. Proč? Protože se imunitní systém vyčerpá v místě rozsáhlých odřenin či popálenin a je tak oslaben. Často je takový jev vidět například u sportovců, kteří po zranění marodí i s jinými nemocemi.

Imunitní systém

Ve zkratce se o něm dá říct, že jde o systém, který nám umožňuje přežít. Jde o neuvěřitelně složitý a přizpůsobivý systém, který drží viry a bakterie od našeho organismu dál. Imunitní systém se vyvíjí od raného dětství a už to na něj může mít obrovský vliv. Například příliš sterilní prostředí představuje hrozbu, protože imunitní systém potřebuje poznávat a učit se. Pokud nepřijde do styku se škodlivými částicemi, hrozí přílišná citlivost, která později může stát i za alergickými reakcemi.

Úkol imunitního systému je jasný – udržovat integritu organismu a chránit ho. Proti čemu?

 • proti bakteriím, virům, plísním
 • proti vlastním buňkám, které se odlišují od jejich správného vzoru (nádorové buňky)
 • proti chemickým látkám, toxinům

A jak to vlastně celé funguje? Zdánlivě velmi jednoduše – signální molekuly upozorňují buňky imunitního systému, že se něco děje, a ten reaguje.

Petr Novák - seminář pro zdraví

Pozor na oslabení imunitního systému

Perfektně pracující imunitní systém je předpokladem bezproblémového chodu našeho organismu, což je naším přáním a cílem. Proto bychom se měli chovat tak, abychom sami jeho činnost nepodrývali a neoslabovali. Jsou samozřejmě faktory, které těžko ovlivníme, jako například genetické dispozice.

Celou řadu faktorů však ovlivnit lze. Jedná se o správnou výživu, dostatek minerálních látek, vitamínů, zdravý životní styl s dostatkem spánku a odpočinku a omezení negativních vlivů životního prostředí. Vzhledem k současnému životnímu stylu je vhodné občas sáhnout k výživovým doplňkům, které pomáhají udržet naši obranyschopnost na vysoké úrovni a zároveň snížit únavu a vyčerpání, které hrají také významnou roli ve spojení s fungováním imunitního systému.

Co negativně ovlivňuje imunitní systém?

 • únava - fyzická, psychická, nedostatek spánku
 • nedostatečný přísun nutrientů ve stravě – minerální látky, vitamíny, proteiny
 • genetické vlohy
 • špatná mikroflora na sliznicích
 • nadměrné a nevhodné používání některých léků, například antibiotik nebo kortikoidů
 • „špinavé“ prostředí - města, prach, ozon
 • stres
 • kouření, alkohol
 • oxidační stres způsobený volnými radikály a tlumený tzv. antioxidanty (některé vitaminy a minerální látky)

VitaminyVitaminy a minerální látky podporující imunitní systém

 • Vitamin C – schopnost jeho syntézy v těle jsme ztratili v průběhu evoluce, proto ho musíme tělu dodávat. Ideálním zdrojem je ovoce a zelenina, tepelnou úpravou se ale obsah vitaminu C rapidně snižuje. Problematické je také dnešní pěstování, skladování a mnohdy dlouhé transporty. Vhodným pomocníkem tak mohou být i doplňky stravy s obsahem vitaminu C v různých formách. (Více o vitaminu C najdete v naší vitaminové abecedě)

 • Vitaminy skupiny B – mají široké spektrum účinků, ovlivňují metabolismus, regeneraci tkání, krvetvorbu, účinky enzymů. Jsou také citlivé na teplo a najdete je hojně například v kvasnicích, luštěninách, ořechách, mase, vnitřnostech, listové zelenině, celozrnné obilninách nebo mléku a mléčných výrobcích. Možnost samozřejmě nabízejí i doplňky stravy. (Více o vitaminu B najdete v naší vitaminové abecedě)

 • Vitamin E – jedná se o skupinu tzv. tokoferolů, které mají silné antioxidační účinky. Ovlivňuje imunitu a přirozeně se vyskytuje ve vnitřnostech, rostlinných olejích nebo klíčcích. Obsahují ho samozřejmě i doplňky stravy. (Více se o vitaminu E dozvíte v naší vitaminové abecedě)

 • Selen – této minerální látky nemá česká populace dostatek, což dlouhodobě dokazují různé výzkumy. Příčinou je mj. deficit selenu v půdě a následně i v pěstovaných plodinách. Selen je přitom součástí celé řady enzymů, zabraňuje oxidativnímu stresu a výrazně ovlivňuje imunitní systém.

 • Zinek – i tato minerální látka je pro imunitní systém důležitá. Má antioxidační schopnosti a stejně jako selen je součástí řady enzymů. (Více o zinku najdete zde – Zinek: Malé množství, velký přínos)

Co můžeme dělat pro svůj imunitní systém?

Kromě dostatečného příjmu vitaminů a minerálních látek můžeme pro imunitní systém udělat mnohem víc. Například dostatečně tělo zásobit bílkovinami, které tvoří důležité aminokyseliny. Vhodné je vyhýbat se stresu a naopak se věnovat přiměřenému pohybu. Prach, ozon, výfukové plyny a další škodlivé faktory na nás působí prakticky každý den a těžko se jim vyhnout. Měli bychom ale myslet na to, že na imunitní systém mají také významný vliv, stejně jako naše střevní mikroflóra. Bakterie, se kterými žijeme v symbióze, pomáhají správné funkci trávení a neustálým bojem s patogenními bakteriemi o životní prostor pomáhají naší imunitě.

7 tipů pro silnou imunitu:

 1. Poslouchat signály vlastního těla, kvalitně spát a dlouhodobě se nepřetěžovat.
 2. Odpočinek nejen fyzický, spokojenost.
 3. Hlídat si pestrou stravu, kvalitní jídelníček se všemi potřebnými složkami.
 4. Využívat vhodné doplňky stravy, pokud je ve výživě nebo zdravotním stavu nějaký deficit.
 5. Sportovat, věnovat se sám sobě, svému zdraví aktivně.
 6. O případných potížích se nebojte promluvit si s lékařem nebo lékárníkem.
 7. Snažit se aktivně omezovat škodlivé vlivy na svoje zdraví.
VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem