Žízeň je stav nouze, předcházejte jí dodržováním pitného režimu

21. 7. 2019

Tělo člověka je tvořeno ze 60 až 75 % vodou. Tekutiny ztrácíme dýcháním, pocením i vylučováním, proto je třeba tekutiny neustále doplňovat. A to jak během horkých letních dnů, tak i během sychravého podzimu nebo zimy. Náš organizmus vodu potřebuje k mnoha důležitým činnostem a žízeň už je signálem nouze, kterému bychom měli předcházet.

Co se týče optimálního množství přijímaných tekutin, obecně se doporučuje kolem 35 ml na 1 kg tělesné hmotnosti. Vedle množství je ale důležité i to, abychom pili rovnoměrně během dne v menších dávkách. A abychom nezapočítávali alkoholické nápoje, kávu nebo černý čaj, které naopak naše tělo odvodňují. Myslet je třeba i na to, že také v noci dochází k úbytku vody, jehož důsledkem je ranní dehydratace, kterou bychom měli řešit doplněním tekutin po probuzení.

Žízeň a dehydratace

Nedostatek tekutin se projevuje pocitem žízně, kterému bychom měli předcházet. Žízeň je vynuceným signálem nouze a znamením stresu, kterému se vyhneme, když budeme tekutiny přijímat průběžně ještě dříve, než se žízeň ohlásí. Vždyť dýchat také nezačínáme až ve chvíli, kdy lapáme po dechu…

Pokud naše tělo trpí velkým nedostatkem tekutin, mluvíme už o dehydrataci. A vůbec nemusí jít o stav spojený s kolapsem a náhlými závažnými problémy. Prvním příznakem je třeba tmavé zbarvení moči a následně její nedostatečná tvorba. Už deficit kolem půl litru vody může způsobit vyšší tělesnou teplotu, únavu nebo zhoršující se výkonnost, jak ukazuje přehled možných rizik dehydratace:

  • 1-3 % dehydratace – vyšší tělesná teplota, únava, zhoršující se výkonnost, počínající snížená pohyblivost.

  • 4-5 % dehydratace – špatná orientace, nesoustředěnost, počínající křeče, zrychlený tep, podstatné zhoršení výkonnosti.

  • 6-10 % dehydratace – bolesti hlavy, vyčerpání, únava, zažívací problémy, nevolnost.

  • přes 10 % dehydratace – celkové přehřátí organizmu, vysoká tělesná teplota, neschopnost potit se a močit, křeče, halucinace, delirium.

Co je vhodné pít

Pitný režimVyšší nároky na příjem tekutin má organizmus přirozeně ve chvílích, kdy spoustu tekutin sám vydává, tedy například při zvýšené fyzické aktivitě (sport, ale i práce na zahradě či v zaměstnání a podobně) nebo tropických teplotách. Potřebu tekutin také zvyšují slaná, sladká a tučná jídla. A když už je řeč o jídle, zmíníme ještě jednu důležitou informaci – pít by se mělo vždy s jídlem, protože silné napití až po něm může odplavit trávicí enzymy, a snížit tak schopnost trávení.

Mezi vhodné nápoje určitě patří čistá voda, minerální voda, ovocné a bylinkové čaje, v menší míře pak i ředěné ovocné šťávy a džusy. Dobrým řešením poskytujícím osvěžení i doplnění tekutin jsou třeba dětmi oblíbená pitíčka Capri-Sun s podílem ovocné šťávy, která nepřekyselují organismus a díky svému originálnímu obalu si jejich obsah udrží delší dobu příjemnou teplotu. Jejich chuť je navíc pro děti velkým lákadlem a snadno je tak přimějete pít, když vodu odmítají.

Pitný režim je vhodné doplnit i příjmem vitaminů a minerálních látek, které našemu tělu také prospívají. Výbornou letní volbu představují rozpustné nápoje OvoCé, které nabízejí příjemné a chutné osvěžení v kombinaci s vitaminy. Sáhnout můžete také po šumivých vitaminových nápojích MaxiVita, které seženete v každém super a hypermarketu či drogerii, nebo v lékárnách dostupných šumivých přípravcích Revital. Vybavit se tím pravým pro váš pitný režim můžete i na našem e-shopu.

Nevhodnými nápoji jsou naopak perlivé slazené limonády, nápoje s obsahem alkoholu nebo káva a mléko, které patří spíše do kategorie potravin než tekutin a do pitného režimu je nezapočítáváme.

OvoCé

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem