7 tipů pro krásnou bronzovou pleť

17. 8. 2023

Kdo by nechtěl v létě „nachytat“ dostatek bronzu, který mu pak navíc nějakou dobu vydrží. Opálení vypadá dobře, díky němu v těle vzniká vitamin D a k létu prostě patří. Bohužel k němu ale patří i možné problémy – spálení a poškození či stárnutí pokožky. Jak na to, abyste byli při opalování dobře chránění, s jeho výsledkem spokojení a vaše kůže netrpěla?

Na začátku si řekněme, co vlastně naši bronzovou barvu způsobuje. Díky vystavení pokožky slunečnímu svitu dochází k tvorbě melaninu, tzv. opalovacího pigmentu. Ten zbarvuje naši pokožku a zajišťuje tak její opálení. Tady jsou naše tipy, kterých byste se při opalování měli držet:

1. Začínejte zvolna

Nechtějte všechno hned a na začátku raději vystavujte tělo slunci jen na krátkou dobu, třeba půl hodiny. Ani poté není vhodné na sluníčku trávit celé dny, protože by to mohlo přinést víc potíží než užitku.

opalovací krém2. Chraňte se opalovacími krémy

Použití opalovacího krému vám zajistí možnost pobývat na slunci delší dobu než bez něj. Ochranný faktor (SPF) udává, jak dlouhá ta doba může být. Například SPF 10 znamená, že než vám začne pokožka rudnout, můžete být na slunci 10x déle než bez jeho použití. Myslete také na to, abyste krém aplikovali v dostatečném množství a v předstihu, nikoli až těsně před samotným opalováním. Více se dozvíte i v našem článku Co je dobré vědět o opalování.

3. Dejte pozor na citlivé partie

Některá místa našeho těla jsou ke spálení velmi náchylná a vyplatí se tedy chránit je ještě více. Platí to například o obličeji, uších nebo nártech. Na tato místa můžete použít opalovací krémy s vyšším ochranným faktorem nebo je při opalování zakrýt.

4. Nepobývejte na slunci přes poledne

Kolem poledne bývá slunce nejostřejší a spíše vám uškodí. V době zhruba od 11 do 14 byste se proto měli přes sluncem spíše schovat než se mu vystavovat. Jinak si spíš než o bronzovou barvu koledujete o spálení a poškození vaší pokožky.

Beta-karoten

5. Pijte a hydratujte i svou pleť

Pitný režim je důležitý a v letních slunečných dnech je třeba doplňovat ještě více tekutin než obvykle. Co a v jakém množství pít jsme psali v článku Pitný režim: klíč ke zdraví a vitalitě. Možná se to nezdá, ale pitný režim má vliv i na vaši pokožku. Té pomůže také pravidelná hydratace v podobě krémů, které je vhodné aplikovat po opalování, ráno po probuzení i večer před spaním.

6. Dopřejte si peeling

Pokud se o svou pleť postaráte tím, že ji zbavíte odumřelých buněk, bude se opalovat lépe a opálení vám také déle vydrží. Stačí tedy při sprchování myslet na peeling a pokožku budete mít připravenou.

7. Užívejte beta-karoten

Beta-karoten je provitaminem vitaminu A, který pečuje o pokožku a pomáhá jí získat a udržet krásnou barvu po pobytu na slunci. Proto je doporučovaný ke konzumaci v době před, během i po opalování. Vhodné je začít klidně jeden až dva měsíce před sluněním a stejně dlouhou dobu pokračovat i poté. Ideálním doplňkem stravy je komplexní přípravek s více účinnými látkami pro péči o vaši pokožku. Využít můžete třeba Vitar Super beta-karoten s měsíčkem a sedmikráskou, který obsahuje 7 účinných látek včetně doporučované dávky 6 mg beta-karotenu. A nebo sáhněte po ekologicky šetrném balení a kapslích vhodných i pro vegany díky doplňku Vitar EKO Beta-karoten forte s čistě přírodním složením.

Poznejte tajemství bronzového opálení a užijte si ho také – stačí myslet na našich 7 tipů!

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem