Jak na očistu těla? Máme tipy na rostliny a potraviny, které pomáhají s detoxikací

7. 3. 2022

V našem organizmu se neustále hromadí různé látky, které mu škodí. Tělo s těmito toxiny bojuje a snaží se je zničit nebo vyloučit. Má k tomu velmi efektivní arzenál, kterému velí zejména játra se svými detoxikačními schopnostmi. Očistný proces organizmu ale můžete podpořit i vy. Třeba tím, co konzumujete a jaké látky případně tělu na pomoc pošlete.

Škodliviny se mohou do našeho těla dostat s potravou, například kvůli znečištění, způsobu pěstování, chovu a podobně. Nebo také z prostředí, ve kterém se pohybujeme (smog, exhalace). Tyto látky se mohou kromě pravidelného vylučování i usazovat v našem organizmu a jejich přítomnost nám pak škodí. Proto se doporučuje občas tělu dopřát detoxikaci neboli očistu a nejlepší je na ni myslet průběžně. Tím, že tělu budeme dodávat takové potraviny, které mu s očistnými procesy pomohou.

Které rostliny pomohou při detoxikaci?

  • ALOE VERA - obsahuje desítky zdraví prospěšných látek, například vitaminy (A, B, C, D, E), minerální látky (vápník, hořčík, zinek, draslík, chrom a další), enzymy a aminokyseliny. Aloe vera je tak známá coby antioxidant, ale i jako pomocník při čištění a detoxikaci organizmu. Více se o ní dočtete v tomto článku.
  • Očista

    ZELENÝ OVES - obsahuje vysoký podíl surové vlákniny a tím podporuje trávení, metabolismu a detoxikaci. Má pozitivní vliv na činnost střevního traktu, ale i správný stav pokožky. Navíc je mu přisuzován relaxační účinek.
  • BŘÍZA BĚLOKORÁ - tenhle strom všichni dobře znáte, věděli jste ale, že bříza pomáhá i s pročištěním organizmu? Přispívá totiž ke správnému trávení i činnosti močových cest. Proto bývá extrakt z břízy součástí doplňků stravy pomáhající v této oblasti. Kromě toho bříza pomáhá udržet i správnou hladinu cholesterolu v krvi, takže se vyplatí o její pomoci vědět.

  • PAMPELIŠKA (smetánka lékařská) - další dobře známá rostlina, u která řada lidí ví o jejích pozitivních přínosech. Z pampelišky se vyrábí například med nebo čaj, její květ ale využijete i pro podpoření funkce žaludku a jater. Působí také jako antioxidant a má vliv na trávení i močovou soustavu, proto se hodí i při detoxikaci organizmu.

  • CHLORELLA - sladkovodní řasa obsahující řadu prospěšných látek, díky čemuž je řazena i mezi tzv. superpotraviny. Chlorella pyrenoidosa obsahuje vysoké množství chlorofylu, podle některých zdrojů dokonce nejvíc ze všech rostlin, a také vlákninu, vitaminy, minerální látky nebo aminokyseliny. Díky tomu chlorella pomáhá například střevnímu traktu, mikrobiální rovnováze nebo játrům (více informací zde). Proto je ceněná při očistě neboli detoxikaci organizmu. Kromě ní vám mohou pomoci i hnědé mořské řasy.

  • MAJORÁNKA a ROZMARÝN - i tyto známé bylinky, které často pěstujeme na zahrádkách nebo v květináčích, pomáhají tělu s detoxikací a pročištěním. Obě dvě totiž mají vliv na trávení a působí také jako antioxidanty. Majoránka podporuje i funkci jater a střevního traktu a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Rozmarýn má zase vliv na vylučování, ledviny a močové cesty.

  • OSTROPESTŘEC mariánský - skrývá v sobě ceněné látky v čele se silymarinem – směsí šesti flavonoligandů, které mohou pomoci činnosti jater i srdce. Játra jsou významným orgánem chránícím naše tělo před škodlivými látkami a toxiny, jak jsme si už říkali, a protože ostropestřec jim dokáže v jejich snaze pomáhat, je významným pomocníkem právě pro očistu neboli detoxikaci organizmu. Více se o něm dočtete zde.

detoxikaceKteré potraviny spojujeme s očistou?

Když se podíváte na výčet rostlin, které pomáhají s detoxikací organizmu, nebude pro vás překvapením, že zařazení různých smoothie koktejlů do jídelníčku bude dobrou volbou. Obecně se doporučuje při detoxikaci spoléhat především na rostlinnou potravu, která s očistou pomůže. Dobré jsou tedy i bylinkové čaje, ale i voda s citronem, která je vhodná například ráno po probuzení.

Vzhledem k obsahu chlorofylu, který jsme zmiňovali už u chlorely, se určitě hodí i listová zelenina – například saláty, kapusta, špenát a podobně. A zapomenout nesmíme ani na zelí nebo červenou řepu, bohatý zdroj vitaminů, který do svých jídelníčků zařazuje řada různých národů.

S očistou a detoxikací vám mohou pomoci také doplňky stravy od VITARu, které najdete pohromadě na našem e-shopu www.nasevitaminy.cz.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem