Chlorella: sladkovodní řasa patřící mezi superpotraviny

5. 4. 2020

Vysoké množství chlorofylu jí dalo název, který pochází z řeckého „chloros“ (zelený) a „ella“ (malá). Chlorella je rod sladkovodních řas zahrnující velké množství druhů, z nichž některé skýtají velký přínos pro lidský organizmus. Třeba v souvislosti s činností jater a střevního traktu, díky čemuž je využívána při očistných a detoxikačních procedurách.

Řasy se na Zemi objevují už miliony let. Chlorella ale byla popsána až na konci 19. století a ve 20. a 21. století stoupala její popularita co do využití člověkem. Zejména coby pomocníka s řadou procesů v lidském těle. Není divu – chlorella obsahuje řadu prospěšných látek a díky tomu je řazena i mezi tzv. superpotraviny.

Chlorella a její účinky

Rod chlorelly obsahuje velké množství druhů, z nichž nejvyužívanějšími pro doplňky stravy jsou Chlorella vulgaris (japan) či Chlorella pyrenoidosa (sorokianina). Obsahují vysoké množství chlorofylu, podle některých zdrojů dokonce nejvíc ze všech rostlin, a také vlákninu, vitaminy, minerální látky nebo aminokyseliny.

MaxiVita ChlorellaDíky tomu pomáhá chlorela například střevnímu traktu, mikrobiální rovnováze nebo játrům. Proto je ceněná při očistě neboli detoxikaci organizmu, se kterou dokážou pomoci i další rostliny – např. ostropestřec mariánský nebo aloe vera. Právě pro očistu ji doporučujeme i my, chlorellu najdete v našem doplňku MaxiVita Herbal Chlorella. Jeho výhodou je vysoký obsah chlorelly (500 mg v jedné tabletě) a její výborná vstřebatelnost.

Právě kvůli vstřebatelnosti je potřeba využít již zpracovanou chlorellu (např. mletím), protože pak dojde k dezintegraci neboli narušení pevné buněčné struktury, která jinak její využití znemožňuje. Proto je chlorela nejčastěji dostupná ve formě prášku (používá se i pro výrobu tablet), případně tekutých výtažků.

Kromě popsaných přínosů v oblasti trávení a očisty organizmu přispívá tahle řasa i k přirozené obranyschopnosti a působí také jako antioxidant, který bojuje s volnými radikály.

Chlorella a užívání

U chlorelly doporučujeme její dlouhodobější užívání, proto u ní mluvíme o tzv. kúře. A proto je dobré si ověřit, jaký obsah chlorelly v tabletách najdete – abyste jich nemuseli brát příliš moc. Při užívání je dobré myslet na dostatečný pitný režim a ideálně ho v průběhu kúry navýšit. Pak bude chlorela vaším dobrým pomocníkem.

Přečtěte si i o dalších užitečných rostlinách v našem seriálu:

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem