Kanadské brusinky: superpotravina s příznivým vlivem na močové cesty

21. 1. 2020

Na brusinky v českých lesích moc často nenarazíte, brusnice brusinka je totiž u nás vzácná. Přesto můžete mít brusinky neustále po ruce během celého roku. Ve formě sušených plodů, sirupu nebo extraktu v doplňcích stravy. Nejčastěji se setkáte s tzv. kanadskými brusinkami, jejichž název odkazuje na jejich původ. Další vlastnosti pak prozradí náš článek.

Brusinky mohou být různé. Nám dobře známé brusnice brusinky (Vaccinium vitis-idaea) patří do stejné skupiny jako třeba brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus), která je u nás mnohem rozšířenější. Zmiňovaná kanadská brusinka (Vaccinium macrocarpon) je klikvou, která je ale také řazena do rodu brusnic a stejné čeledi vřesovcovitých. Bobule klikvy velkoplodé jsou však větší, liší se i chuť a právě tento druh brusinky je pěstovaný ve velkém pro potravinářské účely. Zejména v severní Americe, ale i na Novém Zélandu nebo na některých místech v Evropě.

brusinkyBrusinky jsou superpotravinou

Proč vůbec brusinku pěstovat a jíst? Protože obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek, jako jsou flavonoidy, minerální látky, vitaminy, organické kyseliny, vláknina nebo polyfenoly. Není tedy divu, že jsou brusinky označovány za superpotravinu a využívány v potravinářství včetně doplňků stravy.

Brusinky dobře známe i v gastronomii, třeba ve spojení s tradiční svíčkovou. Skvěle se ale hodí i ke zvěřině a konzumovat se dají i samotné plody. Jen pozor na ty sušené a přislazované, které mohou obsahovat hodně cukru.

Brusinky pomáhají

Brusinku dobře znali už původní obyvatelé severoamerického kontinentu, odkud kanadská brusinka (někdy též nazývaná americká), pochází. Indiáni ji používali pro různé účely a brusinka byla oblíbená i v lidovém léčitelství. Ostatně i dnes jsou brusinky součástí léků a najdete je také v mnoha doplňcích stravy.

Brusinka je ceněná zejména pro obsah proanthokyanidů patřících do skupiny flavonoidů, které jsou silnými antioxidanty. Ovlivňují funkci ledvin, močového měchýře a močové trubice. Kromě příznivého vlivu na močové cesty může ale brusinka pozitivně prospět i vašemu imunitnímu systému. Obsahuje například vitaminy A, C, E nebo K, z minerálních látek pak třeba hořčík, draslík, fosfor nebo mangan.

Brusinky_doplnky stravyBrusinky v doplňcích stravy

Sáhnete-li po extraktu z brusinek v doplňcích stravy, vždy se podívejte, kolik ho daný sirup, prášek, kapsle nebo tableta má, a je-li uvedené i odpovídající množství plodů brusinek. VITAR tyto údaje na etiketách má a můžete tak sáhnout přesně po takovém doplňku, který chcete:

  • MaxiVita Bylinný sirup Kanadské brusinky obsahuje 150 mg extraktu brusinek v 10 ml, což odpovídá 1,5 g plodů. Dospělí a děti od 12 let berou denně 2 lžíce, přijmou tak dvojnásobné množství. A k tomu i extrakt z echinacey a vitamin C.
  • MaxiVita Horký nápoj Brusinka obsahuje 200 mg extraktu brusinek odpovídající 2 g plodů a k tomu vitamin C a zinek pro podporu imunity.
  • MaxiVita Herbal Maxi brusinky kombinuje extrakt z brusinek (300 mg) s extrakty z medvědice lékařské a břízy, která má močopudné účinky a patří mezi významné detoxikační byliny.
  • Revital Kanadské brusinky forte jsou nejsilnějším doplňkem stravy s brusinkami s 500 mg extraktu odpovídajícím 10 g brusinek v jedné kapsli. Extrakt má navíc garantovaný obsah proanthokyanidinů a je doplněný také extrakty z listů kopřivy a břízy, které příznivě ovlivňují funkci ledvin, močového měchýře a močové trubice.
VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem