Jaké vitaminy se nám v létě hodí?

11. 7. 2022

Lidský organizmus potřebuje ke své správné činnosti komplex vitaminů a minerálních látek po celý rok. Je ale pravda, že v některých ročních obdobích klademe větší důraz na určitou skupinu těchto mikroživin, protože nám pomáhají zvládat například větší nápor na imunitní systém a podobně. Jaké vitaminy a minerální látky se tedy hodí teď během léta?  

Během letních měsíců je dobré hlídat si například příjem vitaminů skupiny B, které podporují energetický metabolismus, nebo beta-karotenu, provitaminu A. Ten totiž pomáhá pokožce získat a udržet krásnou barvu po pobytu na slunci. „Já doporučuji komplexní doplněk stravy Vitar Super Beta-karoten, který obsahuje i přírodní extrakty z měsíčku a sedmikrásky, biotin a vitaminy C a E,“ souhlasí zakladatel Aliance výživových poradců v ČR Ing. Ivan Mach, CSc.

Vhodný je během léta také hořčík, který mimo jiné pomáhá snižovat míru únavy a vyčerpání a jeho příjem v populaci nebývá dostatečný. To samé platí i pro omega 3 mastné kyseliny, které nám v jídelníčku chybí dlouhodobě. I k jejich doplňování se hodí také doplňky stravy, třeba Maxi Vita Exclusive Omega 3, která je dostupná i v běžné prodejní síti obchodů a drogerií.

Doplňky stravy„Hodit se může také kolagen, protože v létě se více hýbeme, takže se zvyšuje i jeho potřeba v pohybovém aparátu. Říkáme tomu „faktor příležitosti“ – zvyšuje se příležitost, že kolagen splní svou doplňkovou funkci. To samé platí během léta i o zmiňovaném hořčíku,“ vysvětluje Mach.

Kde vitaminy a minerály brát?

Léto je výborné z pohledu dostupnosti ovoce a zeleniny. Příjem vitaminů a minerálních látek ze sezonních surovin je samozřejmě ideální, ale zároveň platí, že některé z důležitých látek ovocem a zeleninou stejně nedoplníme – třeba zmiňované omega 3 mastné kyseliny, které jsou obsažené zejména v mořských rybách a jejich nárazová konzumace třeba na dovolené u moře nás z tohoto pohledu úplně nevytrhne. Další otázkou je kvalita konzumovaného ovoce a zeleniny a jejich množství, které si pravidelně dopřáváme.

„Doplňky stravy tak i v létě mohou pomáhat s doplňováním potřebných živin. Já osobně mám dobrou zkušenost s VITARem, který nabízí široké portfolio a řadu různých forem,“ připomíná Mach. Někdo totiž na dovolené preferuje komfortní jednorázové sáčky se sypkou směsí (stick packy) bez nutnosti zapíjení, jiný zase upřednostní šumivé vitaminy, které zpestří a obohatí pitný režim. I ten je během léta velmi důležitý. Takto se dá doplňovat třeba hořčík, železo nebo vitaminy, například prostřednictvím šumivých vitaminů Revital.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem