Které z vitaminů brát na imunitu?

8. 10. 2021

Vitaminy jsou životně nezbytné látky, které se v našem organizmu podílejí na řadě důležitých procesů. Některé z nich se podílejí na posilování imunity a jejich přínos je posvěcen mnoha studiemi. O kterých vitaminech je řeč?

Vezmeme-li to podle abecedy, tak prvním z nich je vitamin A. Ten je spojený se zrakem, pokožkou, ale také sliznicí nebo právě imunitním systémem. Jeho provitaminy, tedy látkami, ze kterých vitamin A vzniká, jsou tzv. karotenoidy.

Dalšími pro imunitu potřebnými vitaminy jsou vitaminy skupiny B, zejména vitaminy B6 a B12. Pro oba však platí, že jejich obsah v potravinách tepelnou přípravou výrazně klesá. Podrobně o nich píšeme třeba v naší vitaminové abecedě.   

Také u vitaminu C, který je pro obranyschopnost organizmu důležitý, se setkáváme s tím, že jeho množství v potravinách se při kulinářských úpravách snižuje. Udává se, že zmizet ho může kolem 10 % z jeho obsahu každých 5 minut vaření. A to proto, že jde o vitamin rozpustný ve vodě, který není tepelně stabilní. Zajímavostí je, že člověk je jedním z mála živočichů, jejichž tělo si nedokáže vitamin C samo vytvářet, a proto je třeba ho neustále dodávat. Pomoci samozřejmě mohou i doplňky stravy od VITARu.

Ke správné funkci imunitního systému přispívá také vitamin D, jehož nedostatkem často trpíme. Dokazuje to i studie Státního zdravotního ústavu, jejíž výsledky ukázaly dostatečné zásobení vitaminem D jen u přibližně třetiny dětí ve věku 5 až 9 let.

Kde vitaminy na imunitu brát?

O tom, v jakých potravinách se jednotlivé vitaminy nacházejí, jsme psali v naší vitaminové abecedě. Komplex důležitých vitaminů a minerálních látek ale obsahují i doplňky stravy od VITARu, konkrétně multivitaminové přípravky. U těch máte jasně deklarovaný obsah účinných látek a u nás si můžete vybrat i z různých forem – tablet, šumivých tablet, kapslí nebo želé. Ty obsahují vitaminy a minerální látky nejen pro podporu imunity, ale nabízejí komplexní podporu organizmu.

Vitaminy pro posílení imunity najdete pohromadě v komplexních multivitaminových doplňcích stravy od VITARu pod značkami MaxiVita, Revital nebo The Simpsons. Všechny seženete v našem e-shopu www.nasevitaminy.cz, kde nabízíme kompletní portfolio produktů.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem