Vápník-hořčík-zinek: ideální kombinace pro vaše kosti

10. 2. 2020

Každá z těchto tří minerální látek má celou řadu přínosů pro lidský organizmus. Společné mají především to, že vápník, hořčík i zinek přispívají ke správnému stavu kostí, vápník s hořčíkem pak prospívá i zubům. Kombinace těchto tří minerálů je každopádně velmi výhodná a má synergický efekt. Není tedy divu, že patří k nejoblíbenějším i v doplňcích stravy.

Ve spojení s vápníkem se kosti a zuby vybaví snad každému. U hořčíku a zinku se mluví většinou o jiných benefitech – například o snižování míry únavy a vyčerpání nebo vlivu na činnost svalů a nervů (hořčík), respektive o posilování imunitního systému nebo příznivém vlivu na nehty a vlasy (zinek). I tyto dva prvky jsou ovšem pro naše kosti důležité a výborně se s vápníkem doplňují.

Proč trojkombinace vápník-hořčík-zinek?

Aby vše v lidském organizmu fungovalo, jak má, je důležité nejen samotné množství minerálních látek, ale mnohdy i jejich vzájemný poměr. Což platí třeba i pro vápník a hořčík, v jejichž případě se uvádí poměr kolem 2:1. Se vstřebáváním vápníku pomáhají i některé vitaminy, například vitaminy K a D, které zmiňovanou trojkombinaci minerálů třeba v doplňcích stravy doprovázejí. To platí i pro MaxiVita Vápník-hořčík-zinek nebo MaxiVita Exclusive Vápník-hořčík-zinek forte+.

Vápník-hořčík-zinekStejně jako si vyhovují vápník s hořčíkem, doplňují tyto dva minerály skvěle zinek. Dohromady se tak jedná o vhodnou kombinaci účinných látek, které přispívají k udržení správného stavu kostí a zubů v období dospívání, při rekonvalescenci po úrazech se zlomeninami, osobám ohroženým řídnutím kostní hmoty i lidem s vyšší fyzickou zátěží. Kombinace vápníku, hořčíku a zinku společně s vitaminy D3 a K1 může být navíc prospěšná i v období menopauzy, kdy dochází k úbytku kostní hmoty. A trojkombinaci vápníku, hořčíku a zinku bývá často doporučována i těhotným a kojícím ženám.

Vápník, hořčík i zinek mají spoustu schválených zdravotních tvrzení

Jak důležité jsou tyto tři minerální látky pro lidský organizmus, dokládá i seznam schválených zdravotních tvrzení EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin). Jen zinek jich má 18 a je v tomto směru rekordmanem. Hořčík jich má 10 a hořčík 8. Na všechny se můžete podívat zde, nebo si můžete o jednotlivých prvcích přečíst v naší abecedě minerálů:

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem