Únava a vyčerpání? Poradíme, které vitaminy a minerály pomáhají

25. 11. 2022

Na únavu a vyčerpání si stěžuje řada lidí. Mnohdy přitom stačí málo, abychom se cítili lépe. Proti ztrátě energie se dá bojovat například pohybem, relaxací, dostatečným příjmem tekutin nebo úpravou jídelníčku. Ten by měl obsahovat dostatek energie, správné zastoupení cukrů, tuků a bílkovin, ale i vitaminů a minerálních látek. Které z nich přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání?

Únava je vlastně odpovědí organizmu na zátěž, ať už fyzickou či psychickou. Sportovci dobře vědí, že po každém výkonu je třeba také kvalitně regenerovat, a to samé platí i pro každodenní činnosti. I pracovní povinnosti jsou zátěží, stejně jako starost o děti a domácnost. Proto je důležité dopřát si nějaký druh uvolnění, ať už se jedná o procházku, intenzivnější pohyb, relax u knížky, na zahradě, s přáteli nebo ve wellness.

Důraz je ale třeba klást i na pravidelný biorytmus s dostatečným spánkem a kvalitní výživou, ať už se jedná o pitný režim či příjem životně důležitých látek. S tím mohou pomoci i doplňky stravy obsahující vitaminy či minerály přispívající ke snížení míry únavy a vyčerpání.

 

Vitaminy přispívající ke snížení míry únavy a vyčerpání

Maxi Vita B-komplex

Vitaminy B

Únavu a vyčerpání pomáhají snižovat konkrétně vitaminy B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (kyselina pantotenová), B6 a B12. Všechny B vitaminy, spolu s dalšími látkami, obsahují například naše multivitaminové produkty, které běžně seženete v obchodních řetězcích a drogeriích pod značkou Maxi Vita (například Maxi Vita Multivitamin ve formě šumivých tablet). Perfektním zdrojem B vitaminů je také Maxi Vita B-komplex forte obohacený o vitamin C.

Také v lékárnách jsou k dostání kvalitní multivitaminy od VITARu, a to pod značkou Revital a Vitar. Kompletní seznam B vitaminů najdete například ve všech druzích multivitaminových šumivých tablet (Revital Multi).

Více o vitaminu B se pak dočtete v naší vitaminové abecedě.

 

Vitamin C

Snad nejznámější vitamin, který má v lidském těle celou řadu funkcí. Patří k nim i příspěvek ke snižování míry únavy a vyčerpání nebo zvyšování vstřebávání železa, které je v tomto případě také důležité (viz níže).

VITAR nabízí mnoho forem vitaminu C, ze kterých si můžete vybrat, a to přímo ve vašem obchodě či drogerii pod značkou Maxi Vita nebo v lékárnách (Revital).

Více se o vitaminu C dozvíte zde.


Minerály přispívající ke snížení míry únavy a vyčerpání

ŽelezoŽelezo

V našem organizmu se podílí na řadě aktivit souvisejících s tvorbou energie. Přispívá například k energetickému metabolismu, tvorbě červených krvinek a hemoglobinu nebo přenosu kyslíku v těle. A má vliv i na snížení míry únavy a vyčerpání.

VITAR nabízí železo ve formě šumivých rozpustných tablet Revital Ferrodyn v lékárnách. Dobře chutnající nápoj vám navíc dodá i vitamin C a E nebo potřebnou vlákninu. 

Železo můžete doplňovat i díky tabletám Maxi Vita Železo s kyselinou listovou. 

Hořčík (magnezium)

Na tuhle minerální látku rozhodně nezapomínejte! Hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, ale i normální činnosti svalů a nervové soustavy. Pomáhá také při bolesti hlavy, stresu a je nepostradatelný pro sportovce. U VITARu si navíc můžete vybrat z mnoha různých forem přesně tu, která vám bude vyhovovat – šumivé tablety, polykací tablety nebo stick-pack, moderní jednorázový sáček, který můžete mít všude s sebou, jen vsypete do úst a nemusíte ani zapíjet.

V obchodech a drogeriích hledejte hořčík Maxi Vita (Hořčík + B6 v polykacích i šumivých tabletách, Magnézium 400 mg v jednorázových sáčcích), v lékárnách pak magnezium pod značkou Revital (šumivý Hořčík + B6 s vlákninou) nebo Vitar (stick-pack Magnézium 400 mg s vitaminem B6 a C).

 

Doplňte energii

EnergitAbyste nebyli unavení, měli byste mít zajištěný dostatečný příjem energie. Tu základní samozřejmě přijímáte z jídelníčku, který by měl obsahovat všechny živiny (sacharidy, tuky, bílkoviny) ve vyváženém poměru.

Důležitý je i poměr mezi přijatou a vydanou energií - je-li té přijaté málo, budete se cítit unavení; je-li jí naopak hodně, bude se ukládat ve formě tuku.

V případě potřeby můžete během dne přijmout i rychlou energii v podobě rychlých cukrů. Energetické tablety s vitaminy a minerálními látkami nabízí legendární Energit. Ať už v podobě tablet v tradičních plechových krabičkách, nebo jako Energit Hroznový cukr pro rychlé doplnění energie.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem