Pomáháme plnit předsevzetí: Minerální látky pro zdravější život

14. 2. 2019

Patříte mezi ty, kteří si s příchodem nového roku rádi dávají předsevzetí? Anebo prostě už dlouho chcete v životě něco změnit, aby byl zdravější a aktivnější? Pak se s chutí začtěte do našeho novoročního seriálu, který pokračuje článkem o minerálních látkách, které jsou důležité pro správné fungování našeho organizmu. K čemu nám vlastně jsou a jak nám pomáhají žít zdravější život?

Předchozí díly seriálu si můžete přečíst zde:
Výživové tipy pro zdravější život

Pitný režim jako součást zdravějšího života

Jaký zvolit pohyb a jak u něj vydržet?

Vitaminy pro zdravější život

Lidské tělo potřebuje ke svému chodu základní živiny, které mu dodávají energii – sacharidy, tuky a bílkoviny. Zároveň jsou pro něj ale nezbytné i takzvané mikroživiny, které nemají žádnou energetickou hodnotu, ale mají důležitý význam pro stovky procesů uvnitř organizmu. Řadíme mezi ně vitaminy, o kterých jsme psali v předchozím díle, i enzymy a minerální látky, o kterých si povíme dnes.

Minerální látky organizmus potřebuje

Mají význam pro růst a tvorbu tkání, podílejí se na metabolizmu neboli zpracování a přeměně živin, stejně tak i na vedení nervových vzruchů, jsou součástí mnoha biochemických procesů. A organizmus si  minerální látky nedokáže sám vytvořit. Je tedy třeba přijímat je stravou a pitím nebo doplňky stravy. Minerální látky dělíme z hlediska jejich množství potřebného v lidském těle (makroelementy, mikroelementy a stopové prvky), nebo z pohledu jejich přínosu a potřeby (nezbytné, přínosné, neutrální a toxické).

Minerální látky: Kde se berou? Doplňky stravy_minerální látky

V lidském těle tvoří minerální látky zhruba 4 % celkové hmotnosti a přes 80 % tohoto množství je obsaženo v kostech. Nejde však jen čistě o množství, důležitý je i vzájemný poměr některých z nich. I proto dochází k nedostatku minerálních látek v organizmu, a také proto najdete v doplňcích stravy různé vyvážené kombinace (například Revital Vápník+hořčík+zinek).

Hlavním zdrojem minerálních látek je ovoce a zelenina. Na rozdíl od vitaminů jsou minerální látky při vaření stabilní, jen může dojít k vylouhování do vody, které může znamenat jejich ztrátu. A když je řeč o vitaminech, pak je třeba zmínit, že na rozdíl od nich se minerální látky vyskytují vždy v nějaké sloučenině, tedy ne jako samostatné prvky. A právě na povaze sloučeniny závisí i míra jejich vstřebávání.

Dělení minerálních látek

Už byla řeč o tom, že minerální látky můžeme dělit dvěma způsoby. Tím základním je rozdělení podle toho, kolik jich člověk potřebuje:

  • Je-li toto množství větší než 100 mg za den, pak hovoříme o makroelementech (elektrolyty), 
  • je-li nižší než 100 mg za den, pak se jedná o mikroelementy. 
  • Poslední skupinu tvoří stopové prvky, jejichž množství je udávané v mikrogramech. 

Které minerální látky řadíme kam?

  • Makroelementy – vápník, fosfor, hořčík, draslík, sodík, chlor, síra
  • Mikroelementy – železo, zinek, měď, jód, mangan, chróm, selen, molybden, fluor, kobalt
  • Stopové prvky – křemík, vanad, nikl, bor, cín, kadmium, hliník, bór, arsen

Kde hledat minerální látky?

Chcete-li doplňovat příjem minerálních látek doplňky stravy, můžete využít našeho e-shopu a nakupovat přímo u českého výrobce. Chcete-li se dozvědět o nejdůležitějších minerálních látkách více, využijte našich článků:

Hořčík - prvek života. Proč se mu tak říká a co všechno nám přináší?
Kde brát hořčík, nazývaný prvek života a antistresový minerál?
Vápník: Minerál potřebný (nejen) pro kosti a zuby
Zinek: malé množství, velký přínos
Železo: látka důležitá pro přenos kyslíku

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem