Vaříme a pečeme s Irbisem: Kynuté koláče s tvarohovou nebo makovou náplní

11. 6. 2017

Máte rádi koláče a nemáte rádi (nebo nemůžete) cukr? Nevadí, výborné koláče si přesto můžete upéct! Stačí použít moderní sladidlo Irbis z rostliny stévie a inspirovat se naším receptem. Sladidlo Irbis využijete i na tvarohovou nebo makovou náplň.

Kynuté koláčové těsto

450 g pšeničné hladké mouky, 250 g pšeničná hrubé mouky, 50 g sladidla Irbis Stévie (sypké sladidlo), 50 g droždí, 1 žloutek, 50 g oleje, 20 g vepřového sádla, cca 300 – 350 ml mléka, sůl.

Postup: Oba druhy mouky (hladkou i hrubou) promícháme, prosejeme sítkem a vsypeme do mísy. Na dně mísy s moukou vyrobíme důlek, do kterého rozdrobíme droždí. Mléko zahřejeme na teplotu cca 30 °C. Malou část ohřátého mléka (cca 100 ml z celkového množství) nalijeme na droždí v míse a za použití vidličky s malým množstvím mouky vyrobíme velmi řídké těsto – omládek. Takto připravený omládek necháme v teplém prostředí vykynout (až svůj původní objem zvětší na dvojnásobek). Do hrnečku nalijeme zbylé mléko, v něm rozpustíme sladidlo Irbis Stévie, žloutek, olej, sádlo, sůl a směs znovu zahřejeme na původní teplotu. Takto upravenou směs nalijeme do mísy s vyzrálým omládkem a hnětením vypracujeme ve hladké, nelepivé těsto. Mísu přikryjeme utěrkou a necháme v teplém prostředí vykynout. Těsto je správně vykynuté, když zvětší svůj původní objem opět minimálně na dvojnásobek. Ideální je, když vykynulé těsto opět promícháme, tj. přetužíme (odstraníme plyny a kvasinkami vyrobené kyselinky, které u citlivých jedinců mohou způsobovat tzv. pálení žáhy) a znovu necháme vykynout. Takto vyrobené těsto je připravené k dalšímu tvarování a plnění, například tvarohovou nebo makovou náplní…

Tvarohová náplň

250 g měkkého tvarohu, 50 g sladidla Irbis Stévie (sypké sladidlo), 10 g (1 kávová lžička) pudingu s vanilkovou příchutí, 2 žloutky, špetka mletého anýzu.

Postup: Všechny uvedené suroviny vidličkou promícháme, až vznikne stejnorodá hladká náplň.

Maková náplň

150 g máku, 50 g sladidla Irbis Stévie (sypké sladidlo), 300 ml mléka, 20 g máslo, strouhanky, mletá skořice.

Postup: Mák na mlýnku pomeleme. Mléko uvedeme do varu (v hrnci nenáchylném k připalování), vsypeme pomletý mák a necháme projít varem. Sundáme z ohně, přidáme sladidlo Irbis Stévie, máslo, promícháme a necháme mírně zchladnout. Přidáme špetku skořice a směs zahustíme strouhankou.

Kynuté koláče

Další recepty se sladidly Irbis:

rebarborový závin
čočková polévka
rajská omáčka
palačinky s tvarohem
salát s lehkou zálivkou
puding
linecké cukroví
domácí limonáda s ovocem
meruňkový džem
marináda na kuřecí či telecí maso

Stáhněte si eBook s recepty, ať je máte vždy u sebe! Najdete ho zde.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem