30 minut pro zdraví

Projekt VITARU ke 30. výročí vzniku společnosti

Načerpejte informace  pro své zdraví ve 30 minutách, nebo se začtěte do podrobností.

Každé z témat níže se váže ke zdraví a na přečtení každého z nich vám stačí 1 minuta.
Témat tu postupně zveřejníme 30, takže půlhodinka stačí na přečtení všech.
A pokud se chcete vědět víc, stačí kliknout a zobrazit si kompletní článek!

Pomáháme vám vést zdravější život - už 30 let.

 

stres

 • Jak bojovat se stresem

 • Stres představuje reakci organismu na mimořádné zátěžové situace, které mohou mít psychický i fyzický charakter. A je třeba říct, že určitá míra stresu k našemu životu patří, dokonce je nezbytná – pomáhá nám s motivací a překonáváním překážek, dostane z nás lepší výkony. Takovému druhu stresu se říká eustres a jedná se o tzv. pozitivní zátěž. Nadměrnou zátěž naopak představuje tzv. distres, který může poškodit naše zdraví.

  Faktorů, které mohou způsobovat stres, je mnoho – psychické, sociální i fyzikální. Jak se s nimi vyrovnat a se stresem bojovat?

  Je dobré stresovým okamžikům předcházet, například dobrou organizací práce a času.
  - Je potřeba dodržovat zdravý životní styl čítající pestrý a pravidelný jídelníček, dostatek kvalitního spánku i prostor pro pohyb, který je velmi důležitý i pro psychiku.
  - Popovídejte si s lidmi, se kterými je vám dobře a kterým důvěřujete.
  - Dopřejte si relaxaci nebo zkuste meditaci.
  - Pomáhají i přírodní látky, například bylinky (meduňka, třezalka), aminokyselina L-tryptofan nebo hořčík – často nazývaný jako „antistresový minerál“.

 • Více informací

Doplňky stravy

 • S čím pomohou doplňky stravy

 • Doplňky stravy je důležité vnímat v kontextu jejich označení, tedy jako výživové prostředky k doplnění jídelníčku – aby byl co nejkomplexnější a nejvyváženější. Pokud vám v jídelníčku něco chybí, potřeby organizmu jsou zvýšené a vám se nedaří potřebné látky pravidelně doplňovat, pak právě doplňky stravy mohou pomoci.

  Doplňky stravy jsou přípravky obsahující vitaminy, minerální látky, stopové prvky a další zdraví prospěšné látky, které pomáhají našemu tělu dodávat živiny potřebné pro jeho správné fungování a kondici. Tyto látky samozřejmě čerpáme především ze stravy, ta v dnešní době ale bohužel nemusí vždy obsahovat vše v potřebném množství.

  Nedostatečný příjem některých důležitých látek je fakt, který potvrzují i různé studie. Nahrává tomu také uspěchaná doba a stres. Ten je sám o sobě velkým nepřítelem zdraví a vliv může mít i na naše stravování. Časově vytížení lidé navíc nestíhají pořádně jíst, nebo se spoléhají na průmyslově upravené potraviny a fast foody. Když se přidá ještě nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí, výsledkem je stav, ve kterém jsou doplňky stravy vítaným pomocníkem.

 • Více informací

Pohyb

 • Jaký zvolit pohyb a jak u něj vydržet?

 • Pohyb je nezbytným prvkem zdravého života, který přináší celou řadu benefitů. Rozhodně nemusí jít hned o sport, navíc na vrcholové úrovni. Pohybem se myslí procházky i cesta do schodů nebo práce na zahradě. Prostě cokoli, co naruší sedavý způsob života a donutí nás k nějaké fyzické aktivitě.

  Pohyb zlepšuje naši kondici, zaměstnává a tím i udržuje ve zdraví náš pohybový aparát, pomáhá nám relaxovat. Také zlepšuje náladu, protože při pohybu se vyplavují endorfiny přezdívané hormony štěstí. Navíc je pravidelný pohyb účinným bojovníkem proti únavě.

  Samozřejmě záleží, jaké jsou vaše cíle a co si od pohybu a sportu slibujete. Právě od toho se totiž odvíjí, jaká aktivita bude pro vás nejlepší – zda spíše aerobní (aktivity s nízkou intenzitou vhodné například k redukci tuku), nebo anerobní (vysoká intenzita, například posilování nebo sprint).

  Mluvíme-li o sportu, nesmíme zapomenout na strečink. Ten je žádoucí před i po fyzické aktivitě, kdy slouží především k protažení svalů, šlach a úponů, prokrvení, ale i k psychickému uvolnění a odreagování. Velmi důležitá je také dostatečná regenerace a zařazování pohybu pravidelně.

 • Více informací

Hořčík

 • Hořčík: antistresový minerál

 • Hořčík neboli magnézium potřebuje každá naše buňka. Podílí se totiž na enzymatických reakcích znamenajících produkci energie v těle. Proto je hořčík důležitý pro naše svaly a jejich kontrakce, stejně tak i pro přenos nervových vzruchů. Hořčík se nachází hlavně v kostech a zubech a také ve zmiňovaných svalech. Nedostatek hořčíku se projevuje třeba podrážděností, náladovostí nebo svalovými křečemi.

  Díky své důležité roli v organizmu přispívá hořčík k mnoha činnostem, které se promítají do našeho zdraví. Nahlédneme-li do prověřených a potvrzených zdravotních a výživových tvrzení vydaných Evropskou komisí, pak se dozvíme, že hořčík přispívá například ke snížení míry únavy a vyčerpání, správné činnosti nervové soustavy a svalů, udržení správného stavu zubů a kostí nebo energetickému metabolismu a elektrolytické rovnováze.

  Studie z Česka ale bohužel ukazují, že hořčík v dostatečném množství chybí třetině populace. Za jeho bohatý zdroj můžeme označit například listovou zeleninu, luštěniny, celozrnné obiloviny, z ovoce třeba na banán, fíky nebo jablka. Vhodné jsou i brambory nebo semena (lněná, slunečnicová).

 • Více informací

Očista organizmu

 • Pomozte organizmu s očistou

 • Detoxikace zbavuje tělo škodlivých látek, které se v něm usadily a mohou poškozovat naše zdraví. Díky očistě organizmu pocítíte větší množství energie a pomůže vám překonat únavu. Správná detoxikace také přispěje k posílení imunity. Dopřát si ji můžete kdykoli, typicky se zařazuje na jaře nebo během podzimu.

  Náš organizmus samozřejmě má samo očistné schopnosti, které obstarávají zejména játra a ledviny, jenže potřebuje i naši součinnost. Očistné kúry mají mnoho podob – setkáte se s krátkodobými půsty, radikálními dietami nebo dokonce výplachem žaludku či střev. My preferujeme šetrnější přístup a doporučujeme dopřát tělu určité odlehčení společně s dodáváním důležitých látek. Jedná se jak o vitaminy a minerální látky, tak o bylinné extrakty.

  Třeba ostropestřec mariánský přispívá ke správné činnosti jater a trávení, proto se již po staletí řadí k bylinám, které jsou velmi vhodné k pročištění při detoxikačních kúrách. Podobně jako aloe vera, která usnadňuje detoxikační procesy v lidském organizmu a má pozitivní vliv na trávení. Také sladkovodní řasa chlorella pomáhá tělu s očistou a je jedním z nejbohatších zdrojů vitaminů, minerálních látek, esenciálních aminokyselin, nenasycených kyselin a karotenoidů.

 • Více informací

Koenzym Q10

 • Koenzym Q10: pro energii a vitalitu

 • Koenzym Q10 najdete v drtivé většině buněk, v nichž je nezbytný pro produkci energie. Podílí se totiž na přeměně energie přijaté z potravy na energii využitelnou pro tělo. Proto je pro náš organizmus nesmírně důležitý.

  Je-li koenzymu málo, dochází k narušení energetické rovnováhy. Jednoduše řečeno, platí jednoduchá rovnice: koenzym Q10 = energie. Proto se ho nejvíc vyskytuje v orgánech, které mají největší požadavky na energii, jako jsou plíce, srdce nebo játra. Důležitá je funkce koenzymu i ve svalových buňkách.

  Koenzym Q10 částečně produkuje lidský organizmus, ale s přibývajícím věkem tato produkce klesá a blokují ji i některé léky. Koenzym přijímáme také díky potravě, jenže v relativně malém množství a požadavky na něj mohou být zvýšené fyzicky a psychicky náročným způsobem života. Proto je dobré v určitých fázích života zvážit jeho příjem například doplňky stravy. Pak by mělo by jít ideálně o kapsle s obsahem rostlinného oleje, ve kterém je koenzym rozpuštěný.

 • Více informací

kloubní výživa

 • Kloubní výživa: co v ní hledat a jak pomáhá

 • Základem zdravých kloubů je zdravá chrupavka, proto se vyplatí ji dobře vyživovat. Představte si motor ve vašem autě, který potřebuje mazivo v podobě oleje, aby zabezpečil jeho bezproblémový chod. I chrupavka si žádá své „mazivo“ v podobě vhodné výživy. A existuje řada látek, které s tím umí pomoci:

  Glukosamin je součástí kloubních chrupavek, jde tedy o tělu vlastní látku často označovanou jako „kloubní výživa“. V evropských státech je glukosamin registrován jako léčivý přípravek pro léčbu osteoartrózy. Účinek glukosaminu je opožděný, proto se dostaví až po několika týdnech užívání.

  Chondroitin je glukosaminu podobná látka nejvíce zastoupená ve strukturách mezibuněčné hmoty chrupavky, které dodává pružnost. I pro chondroitin platí, že je třeba užívat ho delší dobu, než se dostaví účinek.

  Kolagen je základní stavební hmotou pojivových tkání, tvoří až třetinu všech bílkovin v těle a dělí se na mnoho typů.

  Vitamin C je nepostradatelný pro tvorbu kolagenu a tím i pro strukturu chrupavek, vazů, šlach nebo kostí. Proto je i tato látka přítomna v kloubních výživách.

 • Více informací

Silné nehty

 • Jak pečovat o nehty?

 • Zdá se vám, že se o své ruce a nehty staráte dostatečně, a přesto s výsledkem nejste spokojeni? Nehty se pořád lámou nebo třepí a nemají zdravý vzhled? Problém bude zřejmě s celkovou výživou vašeho těla. Pro zdravé nehty (a nejen pro ně) je třeba zajistit dostatečný přísun všech důležitých látek – vitaminů, minerálů a dalších. Nehty vyžadují vyváženou stravu bohatou na vápník, bílkoviny, vitaminy A, C a skupiny B, křemík nebo zinek.

  Důležité je také ruce i nehty chránit, to znamená nevystavovat je působení škodlivých či agresivních látek. Typickým příkladem jsou čisticí prostředky nebo práce na zahradě – v těchto případech používejte pracovní rukavice.

  Ruce i nehty zároveň pravidelně ošetřujte. Natírejte je krémem určeným pro péči o ruce, který dodá pokožce potřebné látky a hydratuje ji. Krém je nejlepší aplikovat večer, na ruce dát speciální kosmetické rukavice a nechat působit klidně i celou noc.

  Jednou za čas si také nechte nehty upravit od profesionální manikérky. Dá vašim nehtům jednotný tvar, ošetří vám nehtovou kůžičku, poradí vám s případnými problémy a dá tipy, jak se o nehty správně starat.

 • Více informací

Vši a hnidy

 • Jak se zbavit vší a hnid

 • Veš se svými vajíčky, hnidy, se může vyskytnout ve vlasech kohokoli – bez ohledu na hygienu, věk či pohlaví. Čísla říkají, že veš v Česku navštíví až půl milionu dětských hlav ročně. Ideální je pro tohoto parazita období léta, kdy jsou děti v těsném kontaktu v nejrůznějších kolektivech. S návratem do škol a školek se pak napadení vší rychle šíří a je třeba být ve střehu.

  Naštěstí v této nepříjemné situaci existují účinní pomocníci, kteří vás vší a hnid dokážou zbavit:

  1) Do vlasů vetřete dostatečné množství séra (např. Predator Parazit) a dobře vmasírujete od kořínků ke konečkům. Poté sérum důkladně vymyjte.

  2) K dokonalému vymytí séra slouží šampon (např. Predator Parazit), který udržuje vlasy v dobré kondici.

  3) Následně vlasy omyjete a osušíte a celou proceduru dokončíte vyčesáním nečistot (mrtvé vši a jejich vajíčka – hnidy) z vlasů. K tomu slouží speciální jemný hřeben všiváček.

 • Další informace

Vitamin C

 • Vitamin C: pro imunitu, energii i tvorbu kolagenu

 • Vitamin C má v lidském těle celou řadu funkcí. Seznam schválených zdravotních tvrzení Evropské unie ho dává do spojitosti s imunitním systémem, tvorbou kolagenu, energetickým metabolizmem, nervovou soustavou, psychickou činností, ochranou buněk před oxidativním stresem a zmiňuje i jeho příspěvek ke snižování míry únavy a vyčerpání nebo zvyšování vstřebávání železa. Zkrátka a dobře – příjem vitaminu C se člověku vyplatí!

  I proto, že člověk je jedním z mála živočichů, jejichž tělo si nedokáže vitamin C samo vytvářet, a proto je třeba ho neustále dodávat. Třeba u sportovců, protože přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem, který ve zvýšené míře způsobuje právě sport. Vyšší přísun vitaminu C potřebují také kuřáci, starší osoby nebo těhotné a kojící ženy. Vitamin C se pak doporučuje podávat všem především v období výskytu chřipkových onemocnění nebo při rekonvalescenci či poúrazových stavech.

  Zdrojem vitaminu C je mnoho druhů ovoce a zeleniny, jenže je třeba myslet i na to, že jejich úpravou se vytrácí, a to velmi výrazně. Vitamin C je totiž hodně citlivý na teplo a udává se, že zmizet ho může kolem 10 % každých 5 minut vaření.

 • Více informací

Pitný režim

 • Pitný režim: klíč ke zdraví a vitalitě

 • Náš organizmus tekutiny potřebuje k mnoha činnostem, a aby naše tělo fungovalo, jak má, je tedy důležité zajistit mu rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Obecně se doporučuje kolem 35 ml na 1 kg tělesné váhy, což třeba pro 80kilového člověka představuje 2,8 litru. Pokud se vám to zdá příliš, myslete na to, že se započítávají i tekutiny přijaté s jídlem, to znamená v ovoci, zelenině, polévkách a podobně.

  Vyšší nároky na příjem tekutin má organizmus přirozeně ve chvílích, kdy spoustu tekutin sám vydává, tedy například při zvýšené fyzické aktivitě (sport, ale i práce na zahradě či v zaměstnání) nebo tropických teplotách. Potřebu tekutin také zvyšují slaná, sladká a tučná jídla. Nezapomeňte, že žízeň je už projevem stavu nouze, kterému byste měli předcházet.

  Mezi vhodné nápoje určitě patří čistá voda, minerální voda, ovocné a bylinkové čaje, v menší míře pak i ředěné ovocné šťávy a džusy. Pitný režim je možné doplnit i příjmem vitaminů a minerálních látek, které našemu tělu také prospívají. Výbornou volbu tak představují například rozpustné nebo šumivé vitaminové nápoje.

 • Více informací

Vitamin B

 • Vitamin B: pro energii a potlačení únavy

 • Jako B-komplex je označována skupina vitaminů B, které jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu. B vitaminů je celkem osm a každý z nich má specifický přínos pro lidský organismus. Jejich společným znakem je přínos energetickému metabolismu, činnosti nervové soustavy, ale také pomoc pokožce a sliznicím. Proto má řada lidí B-komplex spojený s opary a afty.

  Nedostatek vitaminu B je často spojován také s únavou a vyčerpáním, kožními problémy, neschopností soustředit se nebo náchylností k infekcím. Vitaminy B-komplexu se doporučuje užívat například při nadměrné psychické i fyzické zátěži a tělu je potřeba tyto látky neustále dodávat – jako vitaminy rozpustné ve vodě se totiž dostávají močí z organizmu pryč.

  Mezi zdroje vitaminů B patří jak rostlinné, tak živočišné potraviny. Na B-komplex jsou bohaté například kvasnice, luštěniny, ořechy, maso a vnitřnosti, sýry, mléko, vejce, listová zelenina nebo celozrnné obiloviny. Je ale třeba myslet na to, že tyto vitaminy jsou hodně citlivé na teplotu a při vaření se ztrácejí, neprospívá jim ani mražení.

 • Více informací

Sladidla

 • Sladidla pomáhají krotit cukr

 • Kdo řeší kalorie nebo cukrovku, určitě se se sladidly už setkal. Jsou to sladké látky s mnohem vyšší sladivostí než v případě cukru, který dokážou nahradit, nebo jeho příjem výrazně omezit. Téměř bez kalorií a bez výrazného zvýšení hladiny cukru v krvi. Kromě toho jsou snad nejanalyzovanějšími látkami ze strany úřadů, takže se jich nemusíte bát.

  K oslazení čaje, kávy nebo potravin pomocí sladidel stačí nepatrné množství. Tam, kde byste použili hrnek cukru, stačí třeba lžíce, místo velkých kostek malinká tabletka. Sladidla jsou vhodnou alternativou jak pro diabetiky, tak pro ty, kteří si hlídají linii.

  Sladidel existuje celá řada, třeba populární steviol-glykosidy získávané ze stévie, sukralóza, sacharin, aspartam, neotam, thaumatin a další. Některá jsou vhodná i pro tepelnou úpravu, takže s nimi můžete péct i zavařovat.

  Když sáhnete po sladidlech ve formě tablet, přijímaná množství jednoduchého cukru i kalorií jsou naprosto minimální. Sypká sladidla určená zejména pro pečení obsahují i jednoduché cukry. Hlavní rozdíl je ale v tom, že je-li přítomné i sladidlo, stačí prášku použít mnohem méně.

 • Více informací

opalování

 • Tipy pro krásnou bronzovou pleť

 • Kdo by nechtěl v létě „nachytat“ dostatek bronzu, který mu pak navíc nějakou dobu vydrží. Opálení vypadá dobře, díky němu v těle vzniká vitamin D a k létu prostě patří. Bohužel k němu ale patří i možné problémy – spálení a poškození či stárnutí pokožky. Jak na to, abyste byli při opalování dobře chránění, s jeho výsledkem spokojení a vaše kůže netrpěla?

  Začínejte zvolna – nechtějte všechno hned a na začátku raději vystavujte tělo slunci jen na krátkou dobu, třeba půl hodiny.

  Chraňte se opalovacími krémy – zajistí vám možnost pobývat na slunci delší dobu než bez něj.

  Dejte pozor na citlivé partie – platí to například o obličeji, uších nebo nártech, které se snadno spálí.

  Nepobývejte na slunci přes poledne – slunce bývá nejostřejší a spíše vám uškodí.

  Pijte a hydratujte i svou pleť – pitný režim je důležitý a má vliv i na vaši pokožku.

  Dopřejte si peeling – budete se opalovat lépe a opálení vám také déle vydrží.

  Užívejte beta-karoten – provitamin vitaminu A, který pečuje o pokožku a pomáhá jí získat a udržet krásnou barvu po pobytu na slunci.

 • Více informací

Zinek

 • Zinek: prvek s téměř 20 benefity

 • Výčet přínosů zinku pro člověka je obrovský a potvrdil to i Evropský úřad pro kontrolu potravin (EFSA) – se zinkem se pojí téměř dvě desítky zdravotních tvrzení. Zinek například podporuje imunitní systém, přispívá k udržení správného stavu kostí, vlasů, nehtů a pokožky, podílí se na metabolismu makroživin, mastných kyselin nebo kyselin a zásad.

  V těle máme zhruba 2 gramy zinku, z nichž drtivá většina je uložena v červených krvinkách. Tělo si ale zinek nedokáže samo vyrobit, proto je třeba mu ho neustále dodávat – v potravě nebo výživových doplňcích.

  Zinek je lépe přijímán z živočišných potravin, kde se také vyskytuje ve větším množství než v případě rostlin. Mezi bohaté zdroje patří například vnitřnosti (játra), červené maso, mořští živočichové, mléko, vejce. Z rostlinných produktů pak dýňová semínka, ořechy, hrách, fazole, vločky nebo celozrnné produkty.

 • Více informací

Omega 3

 • Omega 3: důležité, ale často chybějící

 • Výsledky výzkumů mluví jasně – česká populace nemá dostatek omega 3 kyselin. Ty jsou přitom pro nás velmi prospěšné a nejvíce je potřebujeme pro udržení správného stavu srdce, krevního tlaku, mozku a zraku. Omega 3 mastné kyseliny jsou důležité také pro těhotné a kojící ženy – pro správný vývoj mozku a zraku plodu i kojeného dítěte.

  Lidský organizmus si přitom omega 3 kyseliny nedokáže vytvořit – proto je nutné je doplňovat potravou nebo pomocí doplňků stravy. Ideálním zdrojem jsou tučné mořské ryby a mořské plody. Těch ale konzumujeme v Česku velmi málo a možná i proto figuruje Česká republika vysoko v žebříčku zemí s častým výskytem kardiovaskulárních chorob.

  Dávky, kterých je třeba, aby bylo dosaženo příznivého účinku na činnost mozku a zraku, jsou stanoveny na 250 mg DHA (dokosahexaenová kyselina) a 250 mg EPA (eikosapentaenová kyselina) – dvou nejvýznamnějších kyselin omega 3. Taková množství mnohdy z běžné stravy nemáme, zajistit ho ale může i rybí tuk obsažený třeba v doplňcích stravy.
 • Více informací

Repelenty

 • Chraňte se repelenty

 • Komáři, mouchy, muchničky nebo klíšťata dokážou pořádně otrávit jarní a letní pohodu. Nejen svou dotěrností, bodáním a sáním, ale také kvůli obavám z možné nákazy. Proto se vyplatí myslet včas na základní prevenci, která dotěrnému a nebezpečnému hmyzu vystaví stopku – účinné repelenty.

  Aby k nákaze nedošlo, stačí relativně málo – aby se klíště vůbec nepřisálo a komár nebodnul. Proto existují repelenty a jedničkou na lékárenském trhu v Česku je Predator. „S repelenty obecně mám dobré zkušenosti a Predator se jeví podle našich výzkumů jako vysoce efektivní,“ říká imunoložka a vysokoškolská pedagožka doc. RNDr. Alena Žákovská, PhD.

  Vybírat můžete z mnoha typů repelentů lišících se například účinnou látkou (DEET, Icaridin, esenciální oleje) a jejím množstvím. Do exotických destinací tak využijete extra silné přípravky, sáhnout ale můžete i po specialitách typu 3D repelentu, repelentní outdoor impregnaci, repelentu pro děti a citlivou pokožku, repelentu Bio nebo repelentu s ochranným faktorem vůči slunečním paprskům.

  Klíčové je včasné nastříkání a obnovení ochrany po době uváděné na etiketě.

 • Více informací

Vitamin A

 • Vitamin A: pro váš zrak, pokožku i imunitu

 • Vitamin A máme spojený se zrakem, pokožkou, ale také sliznicí nebo imunitním systémem. Vitamin A je také důležitý antioxidant, což znamená, že pomáhá tělu bojovat s volnými radikály, které jsou schopné poškozovat zdravé buňky. Vitamin A se na ně naváže a odchází s nimi z těla pryč, aniž by měly možnost na organizmus negativně působit.

  Velmi významnými antioxidanty jsou karotenoidy – látky, ze kterých se vitamin A v našem těle tvoří. Jde o jeho tzv. provitaminy. Mezi nejznámější patří například lykopen (červené barvivo vyskytující se například v rajčatech), beta-karoten (oranžovo-žluté barvivo, jehož vlastností se využívá ve spojení s opalováním) nebo lutein a zeaxantin. Tyto dva karotenoidy mohou mít příznivý vliv na funkci očí.

  Kde vitamin A hledat?
   Například v rybím tuku, játrech, vaječném žloutku, špenátu, kapustě, kukuřici, máslu a mléku nebo melounu. Beta-karoten obsahují zejména žlutě a oranžově zbarvené druhy ovoce a zeleniny, jako jsou například mrkev, rajčata, meruňky, broskve, mango, papája, dýně a další. 
 • Více informací

krásné vlasy

 • Jak pečovat o vlasy

 • Problémy s vlasy mohou být způsobeny nejen nedostatečnou vnější péčí o vlasy samotné. Příčinou může být i špatná výživa zevnitř. Důležitá je vyvážená strava bohatá na bílkoviny, vitaminy a minerální látky. Vlasům prospívají aminokyseliny, vitaminy skupiny B, vitamin C, železo, zinek, měď nebo selen.

  Pokud není vaše strava opravdu pestrá nebo některý druh potravin nejíte (ať už z důvodu alergie, sezónní nedostupnosti nebo že je prostě „nemusíte"), je docela možné, že se vašemu tělu – a tedy i vlasům – nedostává všech potřebných živin. Pak je vhodné sáhnout po doplňku stravy.

  Kromě výživy vlasů "zevnitř" je samozřejmě potřeba myslet i na řádnou vnější péči. Mytí vlasů představuje jednu z běžných starostí o vaše vlasy a vhodné je začínat u pokožky hlavy, tedy u kořínků. Mějte na paměti, že mokrý vlas je mnohem křehčí a náchylnější k poškození než vlas suchý.

  Co se týče fénování či žehlení vlasů, myslet byste měli na co nejšetrnější metody a zvážit i frekvenci těchto úprav. Ke krásným a silným vlasům vám pak může pomoci i vlasový stimulátor - bezoplachová kúra přinášející vlasům důležité látky přímo k jejich kořenům.

 • Více informací

Vápník

 • Vápník - pro kosti a zuby

 • Když se řekne vápník, každému se vybaví kosti a zuby. A je to dobře – 99 % vápníku obsaženého v našem těle se nachází právě tam. Vápník je totiž odpovědný za tvrdost a pevnost našich kostí a zubů. Proto jsou jeho největší zásobárnou, do které si organizmus sáhne, když je příjem vápníku příliš nízký na to, aby uspokojil potřebné tělesné funkce. To znamená, že se v případě nedostatku musí z kostí uvolnit, jeho obsah v nich se sníží a kosti pak mohou řídnout. Proto je důležité na příjem vápníku myslet.

  Vápník ale v organizmu plní i celou řadu dalších nezbytných funkcí – podílí se například na nervových přenosech, přispívá ke správné srážlivosti krve nebo činnosti našich svalů. Vápník je zároveň nejzastoupenější minerální látkou v našem těle, které ho obsahuje více než kilogram.

  Vápník neboli kalcium najdete v řadě potravin, z nichž nejvyšší množství obsahuje mák, mořské řasy, parmazán nebo chia semínka. Vhodné jsou i mořské ryby (které navíc obsahují také prospěšné omega 3 mastné kyseliny), ořechy, luštěniny, květák, kapusta či brokolice. Tedy potraviny obecně prospěšné - s množstvím dalších přínosných látek.

 • Více informací

Únava a vyčerpání

 • Jak na únavu a vyčerpání

 • Na únavu a vyčerpání si stěžuje řada lidí. Mnohdy přitom stačí málo, abychom se cítili lépe. Proti ztrátě energie se dá bojovat například pohybem, relaxací, dostatečným příjmem tekutin nebo úpravou jídelníčku. Ten by měl obsahovat dostatek energie, správné zastoupení cukrů, tuků a bílkovin, ale i vitaminů a minerálních látek.

  Únava je vlastně odpovědí organizmu na zátěž, ať už fyzickou či psychickou. Proto je důležité dopřát si nějaký druh uvolnění, ať už se jedná o procházku, intenzivnější pohyb, relax u knížky, na zahradě, s přáteli nebo ve wellness.

  Důraz je ale třeba klást i na pravidelný biorytmus s dostatečným spánkem a kvalitní výživou, ať už se jedná o pitný režim či příjem životně důležitých látek. S tím mohou pomoci i vitaminy či minerály přispívající ke snížení míry únavy a vyčerpání: například vitaminy skupiny B (B2, B3, B5, B6 a B12), vitamin C, železo nebo hořčík. 

 • Více informací

Vitamin D

 • Vitamin D: pro kosti i imunitu

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 27. 10. 2020.

Imunita

 • Které vitaminy posilují imunitu?

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 3. 11. 2020.

kolagen

 • Kolagen - látka důležitá pro vaše klouby

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 10. 11. 2020.

Energie

 • Kdy pomůže hroznový cukr

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 17. 11. 2020.

Vitamin E

 • Vitamin E: antioxidant pro ochranu buněk

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 24. 11. 2020.

Imunita

 • Tipy na posílení imunity

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 1. 12. 2020.

železo

 • Železo: pro okysličení a zmírnění únavy 

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 8. 12. 2020.

Doplňky stravy

 • Jak vybírat doplňky stravy

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 15. 12. 2020.

Vitamin K

 • Vitamin K: po krev i kosti

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 22. 12. 2020.