30 minut pro zdraví

Projekt VITARU ke 30. výročí vzniku společnosti

Načerpejte informace  pro své zdraví ve 30 minutách, nebo se začtěte do podrobností.

Každé z témat níže se váže ke zdraví a na přečtení každého z nich vám stačí 1 minuta.
Témat tu postupně zveřejníme 30, takže půlhodinka stačí na přečtení všech.
A pokud se chcete vědět víc, stačí kliknout a zobrazit si kompletní článek!

Pomáháme vám vést zdravější život - už 30 let.


 

Sladidla

 • Sladidla pomáhají krotit cukr

 • Kdo řeší kalorie nebo cukrovku, určitě se se sladidly už setkal. Jsou to sladké látky s mnohem vyšší sladivostí než v případě cukru, který dokážou nahradit, nebo jeho příjem výrazně omezit. Téměř bez kalorií a bez výrazného zvýšení hladiny cukru v krvi. Kromě toho jsou snad nejanalyzovanějšími látkami ze strany úřadů, takže se jich nemusíte bát.

  K oslazení čaje, kávy nebo potravin pomocí sladidel stačí nepatrné množství. Tam, kde byste použili hrnek cukru, stačí třeba lžíce, místo velkých kostek malinká tabletka. Sladidla jsou vhodnou alternativou jak pro diabetiky, tak pro ty, kteří si hlídají linii.

  Sladidel existuje celá řada, třeba populární steviol-glykosidy získávané ze stévie, sukralóza, sacharin, aspartam, neotam, thaumatin a další. Některá jsou vhodná i pro tepelnou úpravu, takže s nimi můžete péct i zavařovat.

  Když sáhnete po sladidlech ve formě tablet, přijímaná množství jednoduchého cukru i kalorií jsou naprosto minimální. Sypká sladidla určená zejména pro pečení obsahují i jednoduché cukry. Hlavní rozdíl je ale v tom, že je-li přítomné i sladidlo, stačí prášku použít mnohem méně.

 • Více informací

opalování

 • Tipy pro krásnou bronzovou pleť

 • Kdo by nechtěl v létě „nachytat“ dostatek bronzu, který mu pak navíc nějakou dobu vydrží. Opálení vypadá dobře, díky němu v těle vzniká vitamin D a k létu prostě patří. Bohužel k němu ale patří i možné problémy – spálení a poškození či stárnutí pokožky. Jak na to, abyste byli při opalování dobře chránění, s jeho výsledkem spokojení a vaše kůže netrpěla?

  Začínejte zvolna – nechtějte všechno hned a na začátku raději vystavujte tělo slunci jen na krátkou dobu, třeba půl hodiny.

  Chraňte se opalovacími krémy – zajistí vám možnost pobývat na slunci delší dobu než bez něj.

  Dejte pozor na citlivé partie – platí to například o obličeji, uších nebo nártech, které se snadno spálí.

  Nepobývejte na slunci přes poledne – slunce bývá nejostřejší a spíše vám uškodí.

  Pijte a hydratujte i svou pleť – pitný režim je důležitý a má vliv i na vaši pokožku.

  Dopřejte si peeling – budete se opalovat lépe a opálení vám také déle vydrží.

  Užívejte beta-karoten – provitamin vitaminu A, který pečuje o pokožku a pomáhá jí získat a udržet krásnou barvu po pobytu na slunci.

 • Více informací

Zinek

 • Zinek: prvek s téměř 20 benefity

 • Výčet přínosů zinku pro člověka je obrovský a potvrdil to i Evropský úřad pro kontrolu potravin (EFSA) – se zinkem se pojí téměř dvě desítky zdravotních tvrzení. Zinek například podporuje imunitní systém, přispívá k udržení správného stavu kostí, vlasů, nehtů a pokožky, podílí se na metabolismu makroživin, mastných kyselin nebo kyselin a zásad.

  V těle máme zhruba 2 gramy zinku, z nichž drtivá většina je uložena v červených krvinkách. Tělo si ale zinek nedokáže samo vyrobit, proto je třeba mu ho neustále dodávat – v potravě nebo výživových doplňcích.

  Zinek je lépe přijímán z živočišných potravin, kde se také vyskytuje ve větším množství než v případě rostlin. Mezi bohaté zdroje patří například vnitřnosti (játra), červené maso, mořští živočichové, mléko, vejce. Z rostlinných produktů pak dýňová semínka, ořechy, hrách, fazole, vločky nebo celozrnné produkty.

 • Více informací

Omega 3

 • Omega 3: důležité, ale často chybějící

 • Výsledky výzkumů mluví jasně – česká populace nemá dostatek omega 3 kyselin. Ty jsou přitom pro nás velmi prospěšné a nejvíce je potřebujeme pro udržení správného stavu srdce, krevního tlaku, mozku a zraku. Omega 3 mastné kyseliny jsou důležité také pro těhotné a kojící ženy – pro správný vývoj mozku a zraku plodu i kojeného dítěte.

  Lidský organizmus si přitom omega 3 kyseliny nedokáže vytvořit – proto je nutné je doplňovat potravou nebo pomocí doplňků stravy. Ideálním zdrojem jsou tučné mořské ryby a mořské plody. Těch ale konzumujeme v Česku velmi málo a možná i proto figuruje Česká republika vysoko v žebříčku zemí s častým výskytem kardiovaskulárních chorob.

  Dávky, kterých je třeba, aby bylo dosaženo příznivého účinku na činnost mozku a zraku, jsou stanoveny na 250 mg DHA (dokosahexaenová kyselina) a 250 mg EPA (eikosapentaenová kyselina) – dvou nejvýznamnějších kyselin omega 3. Taková množství mnohdy z běžné stravy nemáme, zajistit ho ale může i rybí tuk obsažený třeba v doplňcích stravy.
 • Více informací

Repelenty

 • Chraňte se repelenty

 • Komáři, mouchy, muchničky nebo klíšťata dokážou pořádně otrávit jarní a letní pohodu. Nejen svou dotěrností, bodáním a sáním, ale také kvůli obavám z možné nákazy. Proto se vyplatí myslet včas na základní prevenci, která dotěrnému a nebezpečnému hmyzu vystaví stopku – účinné repelenty.

  Aby k nákaze nedošlo, stačí relativně málo – aby se klíště vůbec nepřisálo a komár nebodnul. Proto existují repelenty a jedničkou na lékárenském trhu v Česku je Predator. „S repelenty obecně mám dobré zkušenosti a Predator se jeví podle našich výzkumů jako vysoce efektivní,“ říká imunoložka a vysokoškolská pedagožka doc. RNDr. Alena Žákovská, PhD.

  Vybírat můžete z mnoha typů repelentů lišících se například účinnou látkou (DEET, Icaridin, esenciální oleje) a jejím množstvím. Do exotických destinací tak využijete extra silné přípravky, sáhnout ale můžete i po specialitách typu 3D repelentu, repelentní outdoor impregnaci, repelentu pro děti a citlivou pokožku, repelentu Bio nebo repelentu s ochranným faktorem vůči slunečním paprskům.

  Klíčové je včasné nastříkání a obnovení ochrany po době uváděné na etiketě.

 • Více informací

Vitamin A

 • Vitamin A: pro váš zrak, pokožku i imunitu

 • Vitamin A máme spojený se zrakem, pokožkou, ale také sliznicí nebo imunitním systémem. Vitamin A je také důležitý antioxidant, což znamená, že pomáhá tělu bojovat s volnými radikály, které jsou schopné poškozovat zdravé buňky. Vitamin A se na ně naváže a odchází s nimi z těla pryč, aniž by měly možnost na organizmus negativně působit.

  Velmi významnými antioxidanty jsou karotenoidy – látky, ze kterých se vitamin A v našem těle tvoří. Jde o jeho tzv. provitaminy. Mezi nejznámější patří například lykopen (červené barvivo vyskytující se například v rajčatech), beta-karoten (oranžovo-žluté barvivo, jehož vlastností se využívá ve spojení s opalováním) nebo lutein a zeaxantin. Tyto dva karotenoidy mohou mít příznivý vliv na funkci očí.

  Kde vitamin A hledat?
   Například v rybím tuku, játrech, vaječném žloutku, špenátu, kapustě, kukuřici, máslu a mléku nebo melounu. Beta-karoten obsahují zejména žlutě a oranžově zbarvené druhy ovoce a zeleniny, jako jsou například mrkev, rajčata, meruňky, broskve, mango, papája, dýně a další. 
 • Více informací

krásné vlasy

 • Jak pečovat o vlasy

 • Problémy s vlasy mohou být způsobeny nejen nedostatečnou vnější péčí o vlasy samotné. Příčinou může být i špatná výživa zevnitř. Důležitá je vyvážená strava bohatá na bílkoviny, vitaminy a minerální látky. Vlasům prospívají aminokyseliny, vitaminy skupiny B, vitamin C, železo, zinek, měď nebo selen.

  Pokud není vaše strava opravdu pestrá nebo některý druh potravin nejíte (ať už z důvodu alergie, sezónní nedostupnosti nebo že je prostě „nemusíte"), je docela možné, že se vašemu tělu – a tedy i vlasům – nedostává všech potřebných živin. Pak je vhodné sáhnout po doplňku stravy.

  Kromě výživy vlasů "zevnitř" je samozřejmě potřeba myslet i na řádnou vnější péči. Mytí vlasů představuje jednu z běžných starostí o vaše vlasy a vhodné je začínat u pokožky hlavy, tedy u kořínků. Mějte na paměti, že mokrý vlas je mnohem křehčí a náchylnější k poškození než vlas suchý.

  Co se týče fénování či žehlení vlasů, myslet byste měli na co nejšetrnější metody a zvážit i frekvenci těchto úprav. Ke krásným a silným vlasům vám pak může pomoci i vlasový stimulátor - bezoplachová kúra přinášející vlasům důležité látky přímo k jejich kořenům.

 • Více informací

Vápník

 • Vápník - pro kosti a zuby

 • Když se řekne vápník, každému se vybaví kosti a zuby. A je to dobře – 99 % vápníku obsaženého v našem těle se nachází právě tam. Vápník je totiž odpovědný za tvrdost a pevnost našich kostí a zubů. Proto jsou jeho největší zásobárnou, do které si organizmus sáhne, když je příjem vápníku příliš nízký na to, aby uspokojil potřebné tělesné funkce. To znamená, že se v případě nedostatku musí z kostí uvolnit, jeho obsah v nich se sníží a kosti pak mohou řídnout. Proto je důležité na příjem vápníku myslet.

  Vápník ale v organizmu plní i celou řadu dalších nezbytných funkcí – podílí se například na nervových přenosech, přispívá ke správné srážlivosti krve nebo činnosti našich svalů. Vápník je zároveň nejzastoupenější minerální látkou v našem těle, které ho obsahuje více než kilogram.

  Vápník neboli kalcium najdete v řadě potravin, z nichž nejvyšší množství obsahuje mák, mořské řasy, parmazán nebo chia semínka. Vhodné jsou i mořské ryby (které navíc obsahují také prospěšné omega 3 mastné kyseliny), ořechy, luštěniny, květák, kapusta či brokolice. Tedy potraviny obecně prospěšné - s množstvím dalších přínosných látek.

 • Více informací

Únava a vyčerpání

 • Jak na únavu a vyčerpání

 • Na únavu a vyčerpání si stěžuje řada lidí. Mnohdy přitom stačí málo, abychom se cítili lépe. Proti ztrátě energie se dá bojovat například pohybem, relaxací, dostatečným příjmem tekutin nebo úpravou jídelníčku. Ten by měl obsahovat dostatek energie, správné zastoupení cukrů, tuků a bílkovin, ale i vitaminů a minerálních látek.

  Únava je vlastně odpovědí organizmu na zátěž, ať už fyzickou či psychickou. Proto je důležité dopřát si nějaký druh uvolnění, ať už se jedná o procházku, intenzivnější pohyb, relax u knížky, na zahradě, s přáteli nebo ve wellness.

  Důraz je ale třeba klást i na pravidelný biorytmus s dostatečným spánkem a kvalitní výživou, ať už se jedná o pitný režim či příjem životně důležitých látek. S tím mohou pomoci i vitaminy či minerály přispívající ke snížení míry únavy a vyčerpání: například vitaminy skupiny B (B2, B3, B5, B6 a B12), vitamin C, železo nebo hořčík. 

 • Více informací

Vitamin B

 • Vitamin B: pro energii a potlačení únavy

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 4. 8. 2020.

Pitný režim

 • Pitný režim: klíč ke zdraví a vitalitě

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 11. 8. 2020.

Silné nehty

 • Jak pečovat o nehty?

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 18. 8. 2020.

Vši a hnidy

 • Jak se zbavit vší a hnid

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 25. 8. 2020.

Vitamin C

 • Vitamin C: pro imunitu, energii i tvorbu kolagenu

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 1. 9. 2020.

kloubní výživa

 • Kloubní výživa: co v ní hledat a jak pomáhá

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 8. 9. 2020.

Koenzym Q10

 • Koenzym Q10: pro energii a vitalitu

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 15. 9. 2020.

Očista organizmu

 • Pomozte organizmu s očistou

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 22. 9. 2020.

Hořčík

 • Hořčík: antistresový minerál

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 29. 9. 2020.

Pohyb

 • Jaký zvolit pohyb a jak u něj vydržet?

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 6. 10. 2020.

Doplňky stravy

 • S čím pomohou doplňky stravy

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 13. 10. 2020.

stres

 • Jak bojovat se stresem

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 20. 10. 2020.

Vitamin D

 • Vitamin D: pro kosti i imunitu

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 27. 10. 2020.

Imunita

 • Které vitaminy posilují imunitu?

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 3. 11. 2020.

kolagen

 • Kolagen - látka důležitá pro vaše klouby

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 10. 11. 2020.

Energie

 • Kdy pomůže hroznový cukr

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 17. 11. 2020.

Vitamin E

 • Vitamin E: antioxidant pro ochranu buněk

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 24. 11. 2020.

Imunita

 • Tipy na posílení imunity

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 1. 12. 2020.

železo

 • Železo: pro okysličení a zmírnění únavy 

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 8. 12. 2020.

Doplňky stravy

 • Jak vybírat doplňky stravy

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 15. 12. 2020.

Vitamin K

 • Vitamin K: po krev i kosti

 • Minutové čtení zveřejníme v úterý 22. 12. 2020.